Mladá žena je alergická na silné emoce. Smích nebo smutek ji mohou zabít, v nemocnici byla už 500 krát

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Zdravotní problémy, které způsobují různé druhy alergií, se vyskytují u velké části populace. Existují ovšem zvláštní druhy alergií, které se na první pohled zdají jako neskutečné. Jednou z nich je přecitlivělost na emoční vypětí, které ženu z Anglie již 500 krát dostalo do nemocnice a ohrožuje ji na životě.

Natasha Coatesová z Nottinghamu trpí syndromem aktivace žírných buněk. To znamená, že změny v jejím těle, jako jsou pocení či smích, mohou vyvolat život ohrožující alergickou reakci. Žena z Velké Británie, na níž upozornil deník Daily Mirror, je připravena na nejhorší a ve dvaceti letech už měla naplánovaný vlastní pohřeb.

()

Všechno začalo, když Natasha před pár lety dostala na večírku anafylaktický šok. Nebýt jejích přátel, mohla se dnes sedmadvacetiletá žena udusit. Noc skončila na jednotce intenzivní péče. “Jakákoli změna emocí – ať už se směju, pláču, jsem smutná nebo vystresovaná – může vyvolat chemickou reakci. Děje se to téměř každý den,” vysvětluje Britka.

“Mám vzácné onemocnění zvané syndrom aktivace žírných buněk. V mém těle jsou tyto buňky přecitlivělé. Uvolňují příliš mnoho chemických látek v reakci na drobný útok – například popálení kopřivami nebo potravinovou intoleranci. Moje tělo to dokonce dělá spontánně. Takže jsem alergická na nic a na všechno zároveň,” říká Natasha.

Z počátku se zdálo, že by mohla mít pouze alergii na určitý typ jídla. “Dlouho jsme hledali konkrétní spouštěč. Když jsem měla reakci po snědení tuňáka, předpokládala jsem, že to byla ryba. Proto jsem několik měsíců jedla jen kuřecí maso, brambory a brokolici. To mě ovšem dostalo do podvýživy,” vzpomíná Natasha.

Trvalo dva roky, než byla diagnostikována. Nyní užívá léky, nedávno se odstěhovala od rodičů a žije sama. Přesto ji pět dní v týdnu navštěvuje osobní asistentka. “Používám také asistenční technologie. Když zmáčknu tlačítko na hodinkách, světla před domem se změní na červená a zavolá se záchranka,” říká žena ze Spojeného království.

Pavel Šafr: Češi mezi pravdu a lží (FCM)

“Jsem alergická na tělové spreje, čisticí prostředky a vonné svíčky. Jídlo je stále trochu jako ruská ruleta. To, které je dnes v pořádku, mi zítra může způsobit alergickou reakci. Musela jsem se smířit s tím, že mě tento stav může zabít,” říká Natasha.

Reakci jí může způsobit i pocení, ale prý s nemocí žije už tak dlouho, že ví, kam až může zajít. “Stejné je to se smíchem, už se mi to tolik nestává, protože jsem lépe medikovaná a cítím, kdy se potřebuji uklidnit,” vysvětluje nemocná sedmadvacetiletá žena z Nottinghamu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články