Mladík ubodal v Londýně Američanku a zranil pět lidí

Ilustrační foto (dailymail.co.uk)

Ilustrační foto | FOTO: dailymail.co.uk

Devatenáctiletý norský občan somálského původu ubodal ve středu večer v centru Londýna Američanku a zranil nožem dalších pět lidí různých národností, než jej policie zneškodnila paralyzérem. Zásadní roli při patrně spontánním útoku hrálo mužovo duševní zdraví, oznámil dnes zástupce londýnské policie. Vyšetřovatelé podle něj u údajného pachatele nezjistili žádné známky radikalizace a nic nenasvědčuje tomu, že by čin měl teroristické pozadí. Mladík byl zatčen a je ve vazbě.

Policisty kdosi zavolal ve 22:33 místního času (23:33 SELČ) na Russellovo náměstí v centru Londýna, kde podle telefonátu muž útočil na lidi nožem. Policisté a záchranáři objevili na místě šest zraněných, z nichž jedna žena na následky těžkých zranění později zemřela. Policisté vzápětí podezřelého muže zadrželi s použitím paralyzéru.

Oběti útoku bylo okolo 60 let, zraněny byly dvě další ženy, mezi zraněnými byli i tři muži. Dva zranění zůstávají v nemocnici a tři byli propuštěni, uvedla policie na twitteru. Zavražděná žena je Američanka, zranění pocházejí z Británie, Austrálie, Izraele a USA.

pobodana zada

Cyklista, který okolo místa činu krátce poté projížděl, zpravodaji deníku The Daily Telegraph řekl, že útočníkem byl podle jiných svědků „bílý muž s oplácanou tváří“. On sám viděl, že žena okolo 60 let měla na zádech několik bodných ran. Španělská rodina, která obětem pomáhala a která ho zastavila, aby zavolal policii, prý uvedla, že útočník nic nekřičel.

Podle médií byly po incidentu ulice v okolí plné policistů, kteří se zjevně snažili předejít dalšímu útoku a pátrali po možném komplici muže. Starosta Londýna vyzval ráno obyvatele britské metropole, aby zachovali klid, ale zároveň byli bdělí.

Londýnská police ve středu oznámila, že nově povolává do služby 600 ozbrojených příslušníků, aby chránila obyvatelstvo před teroristickými útoky. Opatření podle britských úřadů není spojeno s žádnou konkrétní hrozbou.

Bývalý bojovník radikální organizace Islámský stát (IS) Harry Sarfo, který se narodil v Německu a vyrostl v Británii, ve středu americkému deníku The New York Times řekl, že IS plánuje útoky v Británii, Francii a Německu. Sarfo přijel do Sýrie v roce 2015, kde mu prý maskovaní příslušníci IS sdělili, aby se spolu se svým německým kamarádem vrátili a spáchali útok v Německu. Bývalý pošťák Sarfo opustil území ovládané IS po třech měsících kvůli brutalitě tamního života a nyní je v Německu ve vězení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]