Mladý Rus si stěžoval, že mu policie podstrčila drogy. Našli ho v kolejišti

Rusgarda mi podstrčila drogy, říká na přiloženém videu  Dmitrij Fjodorov z Omsku. Týden nato byl mrtev. (VKontakte, Dmitrij Fjodorov)

Rusgarda mi podstrčila drogy, říká na přiloženém videu Dmitrij Fjodorov z Omsku. Týden nato byl mrtev. | FOTO: VKontakte, Dmitrij Fjodorov

Obyvatel Omsku, hudebník Fjodorov si stěžoval, že mu Rusgarda podstrčila drogy. Ve čtvrtek ležel v kolejišti. Policie věc uzavřela s tím, že přecházel trať, kde neměl. Věc má ale ten háček, že měl docela rovně uříznutou hlavu a na místě se ani nenašly stopy krve. Policie však namísto vyšetřování těchto podivných okolností nechala tělo obratem odvézt do márnice.

Policie vyšetřuje okolnosti smrti 25letého Dmitrije Fjodorova, bubeníka rockové kapely z jihosibiřského Omsku, který se ocitl mrtvý v kolejišti krátce poté, kdy si stěžoval na to, že mu příslušníci pořádkových sil Rusgarda podstrčili drogy.

Zadrželi mě, upřeli mi právo na telefonát i na advokáta, podstrčili mi drogy a obvinili mě z obchodování s narkotiky. Prosím sdílejte toto video, přehrávejte je přátelům. V této situaci se může ocitnout kdokoli,“ prosil Fjodorov na videu zveřejněném na sociální síti 18. prosince.

Do protokolu příslušník západosibiřského odboru pro dopravu napsal jen to, že „muž přecházel železniční trať v místě, kde je to zakázané, nereagoval na výstražné znamení strojvedoucího přijíždějícího osobního vlaku a po střetu s ním namístě zemřel.“  Závěr z tohoto protokolu ovšem problematizuje na sociální síti Telegram zástupce městské rady Omsku Dmitrij Petrenko, který poukázal na to, že tělo muže, které bylo nalezeno vedle železniční tratě, mělo rovná zranění a na místě nehody nebyla nalezena žádná krev.

Podivné okolnosti Fjodorovovy smrti vzbuzují o to větší pochybnosti, že dotyčného mladého muže v minulosti zadrželi příslušníci pořádkových sil Rusgarda pro údajné podezření z obchodování s narkotiky. Fjodorov na svém profilu na sociální síti VKontakte zveřejnil video, v němž si stěžuje, že mu „rusgardové“ při kontrole podstrčili balíčky s neznámou látkou a poté ho odvezli na služebnu, kde ho začali prohledávat.

Zprávu o nařčení Fjodorova z obchodování s drogami potvrdilo serveru Tajga.info omské ministerstvo vnitra s tím, že trestní řízení bylo zahájeno 16. prosince. Fjodorov se ještě pokusil před policejní manipulací zachránit, když vyhledal právníka a ten se obrátil na již zmíněného městského zastupitele Petrenka. Jak se ale ukázalo, bylo už pozdě. „Odpoledne mi zavolal právník toho muže, jemuž měli údajně podstrčit drogy.“ Vyžádal jsem si podklady a domluvil si schůzku na večer, na setkání už ale nedošlo – ten chlap prostě zmizel,“ konstatoval Petrenko. Posléze se obrátil na policejní stanici, jejíž pracovníci se podle něj chovali podivně a až na naléhání prohlásili, že Fjodorovovo tělo bylo nalezeno na železniční trati.

V márnici zastupitele překvapil rovný řez na krku. „Osobně jsem byl překvapen, že vlak zasáhl krk tak rovnoměrně – příliš nepravděpodobné zranění za takových okolností,“ shrnul své postřehy. Na trati se Petrenkovi nezdály ani stopy ve sněhu a zaujalo ho i to, že na místě údajného neštěstí nebyla prakticky žádná krev. „Každý soudný člověk chápe, že je rozdíl mezi řezáním živého a mrtvého. Z živé tepny proudí krev tryskem, zvláště za takových okolností,“ podotkl. Policii kromě manipulací při ohledání místa údajného neštěstí podezřívá i z porušení zákona při prohlídce Fjodorovova bytu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]