Mlčení na Babišově facebooku. K ruskému útoku na Ukrajinu nezaznělo ani slovo

Andrej Babiš (ANO) (Profimedia)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Profimedia

Zatímco běžně plní marketingový tým Andreje Babiše sociální sítě šéfa hnutí ANO několika příspěvky denně, pondělí bylo jiné. Ve chvíli, kdy většina českých i světových politiků odsuzovala ruský raketový útok na Ukrajinu, facebookový profil předsedy nejsilnější opoziční strany mlčel. Krátká zmínka se nakonec objevila pouze na twitterovém účtu šéfa hnutí ANO.

„Odsuzuji naprosto barbarské raketové útoky Putinova režimu namířené na civilní obyvatelstvo ukrajinských měst. Toto je prachobyčejná msta na bezbranných. Takovou agresi nemůže omluvit nic,“ objevilo se v pondělí na twitteru obžalovaného poslance Andreje Babiše. Tedy několik hodin poté, co na ukrajinská města dopadly ruské rakety.

Český premiér Petr Fiala ()

Na facebookovém profilu předsedy hnutí ANO byste však jakoukoli zmínku hledali marně. Hnutí ANO tak zřejmě nechtělo popudit některé své voliče, kteří podporují režim Vladimira Putina. Ti se ve větší míře nacházejí právě na facebooku.

Ještě o poznání hůře to vypadalo na sociálních sítích místopředsedy poslanecké sněmovny Karla Havlíčka (ANO) nebo předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové. Ta v průběhu dne na facebooku informovala o setkání se členy Mladého ANO nebo lákala na svůj rozhovor v deníku Právo. Bývalá šéfka státní kasy pak na svém twitterovém účtu nasdílela vyjádření Andreje Babiše.

Žádný komentář k ruskému útoku se pochopitelně neobjevil ani na sociálních sítích předsedy SPD Tomia Okamury.

Putin za své barbarské chování zaplatí

Zástupci demokratických stran odporný čin ruského prezidenta Vladimira Putina odsoudili a vyjádřili podporu Ukrajině. „Ruské útoky na ukrajinská města nejsou zaměřeny na poškození vojenské infrastruktury. Jde o vraždění civilních obyvatel a šíření strachu. Válečná agresivní politika Ruska nesmí uspět, myslíme na nevinné oběti a podporujeme Ukrajinu v jejím spravedlivém boji,“ komentoval ruský útok na facebooku i twitteru premiér Petr Fiala (ODS). 

Předsedkyně TOP 09 a šéfka poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila pondělní dění na Ukrajině za další ruské válečné zločiny. „Válka o podobu svobodného světa stále probíhá. Dnešní ruské útoky na centrum Kyjeva a obytné čtvrti dalších ukrajinských měst jsou dalšími zločiny režimu Vladimira Putina. Děkuji ze srdce všem občanům, kteří stojí za Ukrajinou. Naše vláda jí bude nadále pomáhat k vítězství,“ napsala v pondělí na obou sociálních sítích. 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) označil ruské útoky za nechutné a Putinovo chování za barbarské. „Rusko používá teroristické metody a bombarduje města po celé Ukrajině včetně Lvova na západě země. Jsme svědky nechutných útoků, na které doplácí nevinní lidé, včetně žen a dětí. Putin za své barbarské chování zaplatí. Ukrajina zvítězí a kremelské imperialistické choutky navždy pohřbí,“ sdělil deníku FORUM 24 .

(Týdeník FORUM)

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) vzkázal, že Vladimir Putin napodobuje osud Adolfa Hitlera. „Zoufalec a válečný zločinec, který v této válce prohraje. Zabíjet nevinné lidi je ukázka válečné neschopnosti. A tu Rusko už prokazuje několik měsíců,“ okomentoval situaci pro deník FORUM 24.

Podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka by mělo být odpovědí na pondělní ruské útoky úsilí předsednictví o pokrok v posilování evropských obranných kapacit a energetické nezávislosti na Rusku, podpora Ukrajiny financemi, zbraněmi, ale i v dalších oblastech a práce na dalším zpřísnění sankcí, řekl deníku FORUM 24.

Čtrnáct mrtvých a stovka zraněných

Při pondělních masivních ruských raketových útocích na Ukrajinu přišlo o život 14 lidí a 97 jich bylo zraněno. Na telegramu to v pondělí večer oznámila ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS). Ruská vojska vypálila na ukrajinská města 83 střel, tvrdí ukrajinské velení. Terčem se stala kritická infrastruktura, zasažen byl i německý konzulát v Kyjevě nebo populární lávka pro pěší a cyklisty v centru ukrajinské metropole.

Rusko v pondělí 10. října  podniklo na Ukrajinu nejrozsáhlejší údery od prvních dní své invaze. Podle agentury Reuters ruské síly zasypaly v dopravní špičce rušná ukrajinská města řízenými střelami a vyřadily z provozu dodávky elektrické energie a tepla. V centru Kyjeva střely podle dostupných informací dopadaly na křižovatky, parky a turistická místa. Exploze byly hlášeny i z dalších měst napříč zemí, jako je Lvov, Ternopil, Žytomyr, Dnipro, Záporoží nebo Charkov. Letecký poplach podle Ukrajinské pravdy trval po celé zemi asi pět a půl hodiny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články