Mluvčí Českého rozhlasu má zjevně školu Jiřího Ovčáčka

ČT

Jiří Ovčáček, to je takový speciální úkaz mezi mluvčími. Je schopen sprostě se navážet do kritiků, vybírat si, kterým novinářům odpoví a kterým ne, a vstřícný je pouze k těm, kdo přikyvují hradní politice. Jak se zdá, tento styl ale není ojedinělý. Nově ho následuje mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

Hošna se nevhodně projevil již několikrát. Nebyl schopen uspokojivě vysvětlit, když zaměstnanec Andreje Babiše Jan Macháček ve vysílání sprostě nadával Monice McDonagh-Pajerové. Stejně tak se více než ostře ohrazoval proti deníku FORUM 24 v době, kdy Český rozhlas nechtěl odvysílat reklamu na naše speciální vydání časopisu. A nyní si vzal na paškál kolegy z webu Hlídací pes.

Novinář Ondřej Neumann sdílel na svém twitterovém účtu článek o rozhovoru Luboše Xavera Veselého s prezidentem Milošem Zemanem. Napsal k tomu: „Rozhovor Xaver/Zeman? Další krok v postupující „normalizaci“ veřejnoprávního rozhlasu, kdy kritickou žurnalistiku postupně nahrazuje nekonfliktní ,podržení mikrofonu‘ mocným…“

A co na to obránce generálního ředitele Zavorala Hošna? „Jestli je tady někdo ,normalizátor‘, pak jsou to majitelé jedné pravdy jako vy, pane Neumann. Nebo je to ještě jinak? ,Nedržíte‘ spíš někomu?“

Je přitom evidentní, že Rozhlas neříká úplnou pravdu. Prezident Zeman totiž oznámil, že bude mít pravidelné rozhovory právě s Xaverem Veselým, spřáteleným hradním redaktorem, který se vždy chová tak, jak mají u Zemana rádi. Rozhlas ale začal couvat, a jak informoval Deník N, půjde pouze o jedno „lifestylové“ interview. V překladu tedy takový rozhovor, v němž se nebude Zemanovi oponovat.

Pavel Hofman

Politika Českého rozhlasu je jedna otázka, chování mluvčího, který je stejně jako Ovčáček placen z veřejných peněz, věc druhá. Naprostá neprofesionalita, která do veřejnoprávního média nepatří, by se neměla tolerovat. Jenže to by musel existovat někdo, kdo proti takto skandálnímu chování zasáhne, což můžeme těžko očekávat jak od ředitele, tak od Rady ČRo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner