Mluvčí Kremlu Peskov odmítl možnost setkání Putina a Zelenského

Tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Kreml v pondělí uvedl, že v tuto chvíli neexistuje žádný základ pro setkání ruského a ukrajinského prezidenta. Jednání mezi Ukrajinou a Ruskem jsou již měsíce pozastavena. Naposledy spolu strany jednaly v březnu a vzájemně se obviňují z nedostatečného pokroku, informuje agentura Reuters.

V reakci na otázku týkající se nabídek tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana na zprostředkování mírových rozhovorů mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům během konferenčního hovoru řekl, že se Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj budou moci setkat až poté, co vyjednavači z obou stran „splní své domácí úkoly“. 

„Ukrajinská delegace zmizela z radaru, nyní neprobíhá žádný vyjednávací proces,“ řekl v pondělí Peskov. „Co se týče setkání prezidentů Putina a Zelenského, bude možné až poté, co delegace vykonají všechny své úlohy. To chybí, takže pro schůzku nejsou žádné předpoklady,“ dodal.

Zelenskyj navíc již v neděli uvedl, že pokud Moskva na okupovaných územích Ukrajiny uspořádá referenda o připojení k Rusku, nedočká se rozhovorů s Kyjevem ani s jeho mezinárodními spojenci. „Postoj naší země zůstává stejný jako vždy. Nic, co je naše, nedáme,“ řekl Zelenskyj v pravidelném videoprojevu. „Pokud se okupanti vydají cestou pseudoreferend, uzavřou si tím jakékoliv naděje na jednání s Ukrajinou a svobodným světem,“ uvedl ukrajinský prezident.

Ukrajina naopak hledá příležitost, jak si promluvit přímo s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Zelenskyj to řekl v rozhovoru s novináři z listu South China Morning Post. Zelenskyj také vyzval Čínu, aby využila svého politického a ekonomického vlivu na Rusko k ukončení bojů. Informovala o tom ruskojazyčná verze zpravodajského webu BBC.

„Rád bych si promluvil přímo. Se Si Ťin-pchingem jsem mluvil jednou, a to před rokem. Od začátku rozsáhlé agrese 24. února oficiálně žádáme o rozhovor, ale s Čínou jsme zatím žádný rozhovor nevedli, i když si myslím, že by byl užitečný,“ cituje Zelenského BBC.