Mluvčí Ovčáček už zase jede žalmy. Lidé si z něho dělají legraci

Jiří Ovčáček (ČTK)

Jiří Ovčáček | FOTO: ČTK

Prezidentův mluvčí, který s kdekým nemluví a místo řádného odpovídání novinářům vrší na sociální sítě přání požehnaných nedělí, pondělků, úterků… a spousty biblických textů k tomu, už tak nějak patří k bizarnímu koloritu dnešní podivné doby. S žalmy sice nedávno přibrzdil, ale ta abstinence mu nevydržela dlouho. Už je v tom zas až po uši. Vtipkující spoluobčané si však jeho nejnovější citát o Spasiteli v chlévě vysvětlují různě. A dobře se baví.

Už jsme si tak nějak zvykli, že funkci tiskového mluvčího hlavy státu, přesněji tedy ředitele tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky, vykonává poněkud exaltovaná až hysterická figurka, kterou jen málokdo dokáže brát vážně. Zvlášť poté, co se bývalý redaktor komunistických Haló novin, kam psával oslavné rudé články, náhle stal až fanatickým katolíkem. Od té doby plní své profily na twitteru a facebooku náboženským třeštěním, pravidelně prokládaným nadáváním každému, kdo se mu nelíbí. Zvlášť v oblibě má ale žalmy, jejichž frekvence nebývale vzrostla právě v době, kdy se jeho chlebodárce prezident Zeman ocitl v nemocnici.

()

Pak toho na chvíli nechal. Zlí jazykové tvrdí, že po domluvě od Vratislava Mynáře, který sice novinářům taky neodpovídal, ale šílení se žalmy prý Ovčáčkovi zatrhl. Nevíme. Pokud tomu tak ale je, moc velkou autoritu trestně stíhaný vedoucí prezidentovy kanceláře nemá, když to nižší státní úředník Ovčáček vydržel jen tak krátce. Prostě neodolal a aktuálně na twitter napsal: „Všem, kdo se cítí opuštěni, bych rád řekl, že nejsou sami. Spasitel, který chudičký leží v kolébce ve chlévě, to přenádherné Dítě, je s nimi i v té nejtemnější noci. Protože miluje každého člověka.“

„Šmarjá, už zase!“ zareagovala na jeho „recidivu“ stručně, leč emotivně známá redaktorka České televize Nora Fridrichová na facebooku. Pod svým tweetem se pak Ovčáček dočkal celé záplavy reakcí. „To se řekne Vráťovi, že už zase žalmuješ,“ napsala uživatelka s nickem Jedlenka právě v narážce na zvěsti o zákazu od Mynáře.

Další přispěvatele zaujalo zase něco jiného. Někteří vážně, jiní ironicky a ještě jiní značně jadrně objasňovali pisateli, že se mu nejspíš slepily listy kalendáře, jelikož Vánoce, a tedy svátek narození Páně, k němuž se uvedený žalm vztahuje, budou teprve za čtrnáct dnů. Vysvětlovali katolíkovi, že zatím jsme ještě v době adventní čili v době očekávání, takže žádné dítě v kolébce ještě neleží. Přidávali rady, aby se na takové věci, jaké se děti učí v náboženství, zeptal primase českého, arcibiskupa Duky, který ho má ve velké oblibě. Ale buďme shovívaví. Třeba se Jiří už jen tak těší na stromeček a na dárečky, že už vyjedl všechna okénka adventního kalendáře a rozhodl se, že Štědrý den i s narozením Ježíška je už dnes.

„To v tom má ta drahá pečovatelská firma pěknej binec, když spasitel leží v chlívě. To mu nemůžou aspoň uklidit?“ vtipkovalo se rovněž na twitteru v hraném nepochopení a v narážkách na pečovatelskou službu Senior Home, která se teď o Zemana v Lánech stará. Víme, že ve dvanáctihodinových směnách se u něj dnem i nocí střídá sedm zdravotních sester, na něž dohlíží manažerka kvality, a nechybí ani nutriční terapeut. Kolik to všechno stojí, co z toho pokryje veřejné zdravotní pojištění a kdo z jakých prostředků platí to, co je navíc, prý vědět nesmíme. Na tyto otázky jak pečovatelská firma, tak Hrad odpovědět odmítá. Není tedy divu, že naštvaní občané nabývají dojmu, že na ně hradní partička dělá pořádně dlouhý nos. A protože vůbec nic nezmůžou, vracejí jí to aspoň ironií.

Danuše Nerudová (Mendelova univerzita / se svolením autora)

„Pane Ovčáčku, cítím se opuštěna prezidentem, nerespektuje výsledky voleb, nekoná, co mu nařizuje ústava, a podkopává tím stát v těžké době pandemie. Vy na něj jistě duchovně dohlížíte a mé obavy sdílíte. Co s tím?“ táže se uživatelka twitteru, čímž nastoluje nové téma. Více než oprávněné obavy, že se Miloš Zeman ani po tom gestu dobré vůle, jakým bylo přistoupení na potupné defilé před krabicí s prezidentem, nezachová slušně a vládu nejmenuje. Že tu můžeme – pokud si ve své zlomyslnosti umane – ještě dlouhé měsíce mít vládu Andreje Babiše.

Jiné reakce ale nejsou tak jemné. „Dobrý večer, Jiří,“ dočteme se třeba také, „když zmiňujete přenádherné Dítě, jak to vlastně dopadlo s tou Alabamou?“ Pisatel není sám, kdo si vzpomněl na poněkud nechutnou aféru z roku 2017, kdy se v Zemanově počítači objevila dětská pornografie. První verze Hradu zněla, že šlo o napadení hackery, kteří mu prý nezákonný obsah do počítače nainstalovali. A ti měli být z Alabamy. Policie České republiky později ale vydala zprávu, v níž žádné cizí zavinění nepotvrdila, a víceméně tak naznačila, že se pan prezident na nelegální obsah proklikal vlastnoručně.

Jiří Ovčáček zkrátka baví a je zdrojem nesčetných inspirací. Když mu novináři volali během Zemanovy hospitalizace, aby požádali o nejnovější informace ohledně momentálního stavu hlavy státu, nebral telefon. Místo toho sdělil občanům, že on sám volal k Hospodinu. „Hlasitě jsem volal k Hospodinu a vyslyšel mě ze své svaté hory. Klidně jsem ulehl a usnul. Probudil jsem se, protože mi Hospodin pomáhá. Nezaleknu se ani tisíců, kteří mě obkličují. Žalm 3, 57,“ sdělil na sociálních sítích. Možná měl na mysli ty tisíce uživatelů, kteří si tam z něj tehdy jako teď dělali nepokrytou legraci. Zda Hospodin svému nezdárnému synu Jiřímu něco odpověděl, není známo. Zato víme, že Ovčáček mlčení (a mlžení) prokládané drzým odsekáváním spolu s Mynářem zachovávali tak dlouho, dokud se neozvala Ústřední vojenská nemocnice. A nebyly to vůbec zprávy o dobrém zdraví.

Mnozí si tak nálože žalmů, které Ovčáček chrlil během Zemanovy hospitalizace, spojují s kritickým stavem hlavy státu a ptají se, často i vážně, zda to nemá zas něco znamenat. Do toho přišlo aktuální páteční vyjádření lékařského konzilia, které má zdraví Miloše Zemana na starosti. Jeho předseda Tomáš Zima všechny ujistil, že panu prezidentovi se daří dobře a jeho zdravotní stav se stále zlepšuje. Musíme tedy jen doufat, že to nepřišlo jako reakce na „žalmujícího“ Ovčáčka, u něhož si lidé tyto aktivity pod vlivem minulých událostí vykládají jako pravý opak.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]