Mluvčí ruského ministerstva zahraničí oceňuje Zemana za nečekaný obrat

Miloš Zeman  (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Prezidentovi Miloši Zemanovi se už dostává dle očekává ocenění za jeho projev, kde zpochybnil účast ruských agentů na výbuchu muničního skladu ve Vrbětici. Teď čekají, kdy k podobnému „obratu“ dojde také u dalších politických představitelů.

V neděli server 5-tv.ru uvedl: „Oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová se vyjádřila k mimořádnému projevu českého prezidenta Miloše Zemana k národu.

FORUM 24 (archiv)

Ministerstvo zahraničních věcí Ruska oceňuje prohlášení českého prezidenta Miloše Zemana k výbuchům muničních skladů v roce 2014 ve Vrbětici. Podle oficiální zástupkyně resortu Marie Zacharovové neměly české úřady předpoklady k tomu, aby obvinily Ruskou federaci z účasti na tomto incidentu. Dodala také, že nyní je třeba počkat na posouzení nečekaného obratu ze strany zástupců českých úřadů, kteří si dříve dovolili ‚kanonádu prohlášení proti Rusku.“

‚Jak víte, za posledních několik dní neuplynul ani den, aby představitelé českého politického establishmentu sami sebe nevyvraceli,‘ řekla Maria Zacharovová ve vysílání stanice Rossija 1.

Diplomatka také dodala, že Česká republika nemá žádné důkazy o údajném zapojení ruských speciálních služeb do incidentu ve Vrbětici, ale ani předpoklady pro takové výroky.

Dříve server 5-tv.ru uvedl, že v neděli 25. dubna vydal český prezident Miloš Zeman prohlášení, ve kterém uvedl, že Rusko nemusí mít nic společného s výbuchy ve vojenských skladištích ve Vrbětici.
Podle něj, pokud vyšetřování potvrdí, že Moskva se neúčastnila nouzové situace, pak stojí za zvážení, že se z toho všeho mohou stát triky zahraničních speciálních služeb, jejichž účelem bylo zasáhnout rusko-české vztahy.
‚Doufám, že zjistíme pravdu. Zjistíme, zda je toto podezření ohledně Ruska oprávněné. Pokud by však bylo podezření vyvráceno, pak z toho vyplývá, že šlo o něčí zpravodajskou hru, která by mohla mít vážné důsledky pro náš vnitropolitický život,‘ uvedl prezident během svého televizního projevu.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]