Před více než čtvrt stoletím pojmenoval pnutí ve společnosti tehdejší prezident Václav Havel jako „blbou náladu“. Od té doby se toto spojení periodicky vrací, v poslední době od opozičních představitelů. Přitom ale příliš důvodů k nadávání nemáme, napsal na svůj účet na síti X premiér Petr Fiala (ODS).
„Leckde čtu, že zase máme „blbou náladu“. Myslím ale, že je přesnější si přiznat, že s mírnými přestávkami tady tento pocit přetrvává už pěkně dlouho. Když se ale rozhlédneme kolem sebe, podíváme se na fakta a srovnáme si to s jinými zeměmi, tak zjistíme, že zase tolik důvodů pro skepsi a naštvanost nemáme,“ poznamenal premiér.
Zdůraznil, že žijeme v jedné z nejbezpečnějších zemí světa, prakticky neznáme nezaměstnanost a patříme k nejrozvinutějším státům na naší planetě, a to jak ekonomicky, tak i z dalších hledisek.
„Kvalita našich veřejných služeb je vysoká, a to i ve srovnání s bohatšími zeměmi. Máme fungující demokracii. I když vím, že je v naší zemi stále co zlepšovat, „blbou náladou“ to rozhodně nespravíme,“ napsal předseda vlády.
Podle Petra Fialy nás naštvanost a skepse jen oslabují, ale důležité je, jak o sobě a světě kolem nás uvažujeme. „Jak přemýšlíme o svých možnostech, o své budoucnosti. Nakolik si věříme, že dokážeme věci úspěšně ovlivňovat. Každý z nás má možnost s „blbou náladou“ bojovat,“ nabízí recept Petr Fiala.
Blbá nálada podle něj vzniká i vytvářením nenávistných komentářů na sociálních sítích a jejím zdrojem je pesimismus a nedůvěra. Blbá nálada je, jak se premiér domnívá, nakažlivá a otravuje svět kolem nás.
„Jenže skepsí, naštváním a škarohlídstvím se ještě nikdy žádný problém nevyřešil. Je jenom na nás, jestli chceme mít blbou náladu další desetiletí, nebo jestli chceme naši zemi měnit k lepšímu,“ poznamenal předseda vlády.
Na závěr pak připomněl jiná slova Václava Havla: „Naděje není přesvědčení, že něco dopadne dobře, nýbrž jistota, že něco má smysl.“ To je dle mínění Petra Fialy dobrý návod, jak se skepse zbavit a jak hledět do budoucna s nadějí.