Mluvit o vraždách odpůrců Kremlu je podle Putina slovní porucha zažívání

Vladimir Putin (Adobe Stock)

Vladimir Putin | FOTO: Adobe Stock

Ruský prezident Vladimir Putin se v obsáhlém rozhovoru vyjádřil i k obvinění, že je „zabiják“, uvedl, že vztahy se Spojenými státy klesly na nejnižší úroveň za poslední roky. „Naše dvoustranné vztahy se zhoršily na nejnižší bod za poslední roky,“ řekl Putin v rozhovoru pro televizi NBC, jehož výňatek byl zveřejněn 11. června.

Rozhovor přichází jen několik dní před tím, než se má ruský vůdce 16. června setkat s americkým prezidentem Joem Bidenem na dvoustranných jednáních v Ženevě. Stanice RFE/RL.org zmiňuje některé pasáže z rozhovoru.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Putin srovnal bývalého prezidenta Donalda Trumpa se současným obyvatelem Bílého domu a uvedl, že doufá, že bude moci s Bidenem spolupracovat. „Domnívám se, že bývalý americký prezident pan Trump je mimořádná osobnost, talentovaná osobnost, jinak by se nestal americkým prezidentem,“ řekl Putin v rozhovoru, který bude v plném znění odvysílán 14. června.

V rozhovoru byl Putin dotázán na několik svých odpůrců, kteří byli v posledních letech zabiti a z jejichž smrti byla obviněna Moskva. Patří mezi ně bývalý špion KGB Alexandr Litviněnko, který byl otráven, a opoziční politik Boris Němcov, který byl zastřelen nedaleko Kremlu.

Byl také dotázán na Bidenovy poznámky v březnovém rozhovoru, v němž souhlasil s tím, že Putin je „vrah“.

V jednu chvíli se tazatel přímo Putina zeptal: „Pane prezidente, jste vrah?“

Putin: „Za dobu svého působení jsem si zvykl na útoky z nejrůznějších stran a oblastí pod nejrůznějšími záminkami a z nejrůznějších důvodů a různého kalibru a zuřivosti a nic z toho mě nepřekvapuje,“ řekl Putin a dodal, že výraz „zabiják“ je součástí „machistického chování“ běžného v Hollywoodu. Takový diskurz „je součástí politické kultury USA, kde je považován za normální. Mimochodem, tady ne, tady se to za normální nepovažuje,“ dodal.

V souvislosti s úmrtím odpůrců Kremlu se redaktor zeptal, zda se jedná „o náhody“.

„Podívejte se, víte, nechci, aby to vyznělo hrubě, ale tohle vypadá jako nějaká porucha zažívání, až na to, že je to slovní porucha zažívání. Zmínil jste mnoho osob, které skutečně trpěly a zahynuly v různých časových obdobích z různých důvodů, rukou různých osob,“ řekl Putin a dodal, že v některých případech byli údajní pachatelé potrestáni.

Putin rovněž odmítl zprávu, kterou tento týden zveřejnil deník Washington Post, že se Rusko chystá dodat Íránu moderní satelit, který by mu umožnil sledovat potenciální vojenské cíle na celém Blízkém východě, včetně amerických sil.

„Jsou to jen fake news. Přinejmenším o takových věcech nic nevím,“ řekl Putin. „Je to jen nesmyslný brak.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]