Mlžení ohledně vyhazovu Blatného. Odvolaný ministr v tom vidí politický zájem, Babiš to odmítá, Zeman hájí Sputnik

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

O odchodu bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného se v médiích spekuluje již několik měsíců. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) mu zaslal hned několik vytýkacích dopisů a podle něj si resort nebyl schopen personálně posílit. Jenže zatímco exministr Jan Blatný v tom vidí politický zájem a Babiš to odmítá, prezident Zeman znovu propaguje ruskou vakcínu Sputnik.

„Já myslím, že je důležité, kdy jsem se rozhodl, a rozhodl jsem se včera a dneska jsem udělal tu změnu. Já myslím, že to není důležité v tuto chvíli,“ odpověděl premiér Andrej babiš na opakovaný dotaz novinářů ohledně důvodů, proč odvolal dnes již bývalého ministra Blatného a od kdy o tom přemýšlel.

FORUM 24 (archiv)

Důvody jeho odvolání totiž vzbuzují otazníky. „Rozcházíme se v názoru, jak by měl resort zdravotnictví fungovat. Už na začátku jsem mu říkal, že je důležitý marketing a PR,“ uvedl dále premiér Babiš. „Diskutovali jsme s panem ministrem o použití nových léků, a měli jsme na to jiné názory. Dospěli jsme k názoru, že takto nemůžeme společně fungovat. Není to politické rozhodnutí,“ dodal na tiskové konferenci.

Jenže ještě během včerejšího dne po jednání vlády Jan Blatný o ničem nevěděl. „Premiér nám to neoznamoval a ani nám to neřekl,“ potvrdil Blatný. Příležitostí během úterý měl však hned několik. „Může padnout politické rozhodnutí. Dělám svou práci odborně a budu ji dělat do doby, dokud budu v této funkci. Beru to jako odbornou misi, kterou plním,“ doplnil.

O tom, že je to politické rozhodnutí, je Blatný přesvědčen, protože to znovu potvrdil i na ranní tiskové konferenci, kde svůj odchod oznámil. O svém konci se dozvěděl v úterý večer, kdy mu to Babiš sdělil.

„Chtěl bych vám sdělit, že mě pan prezident na žádost pana premiéra odvolal. Jako důvod beru politické rozhodnutí, na které má pan premiér právo,“ hovořil Blatný ve středu. Dodal, že se tento krok dá chápat i tak, že je podle premiéra země v rámci epidemie covidu-19 z nejhoršího venku.

Prezident Miloš Zeman dnes při jmenování nového ministra znovu Blatného zkritizoval, protože prý brzdil přísun ruské a čínské vakcíny. Kdo podle něj těmto vakcínám brání, je spoluodpovědný za úmrtí na covid. Ovšem byl to právě Blatný, kdo odmítal používání ruského preparátu neschváleného Evropskou lékovou agenturou, což je osvědčení nezbytné k tomu, aby se o vakcíně dalo hovořit jako o bezpečné.

„Chci zdůraznit, že to není o Sputniku. Jsou tu nějaké teorie a prezident o něm zase mluvil, není to o Sputniku,“ hájil se Babiš. „Čekáme na schválení Sputniku Evropskou lékovou agenturou. (…) Jsou tady firmy a lidé, které nás žádají o Sputnik. Je tu zájem subjektů, ale není to, že by stát mohl Sputnik nakoupit, protože ze zákona to není možné,“ dodal.

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger připustil, že případné dodání Sputniku V musí podlehnout standardnímu řešení. „Na Sputnik se samozřejmě musíme podívat. Nejsem si úplně jist, že by distributor mohl něco nakoupit a prodávat. Chce to standardní řešení. Pokud se nám podaří najít nějaká jiná řešení, můžeme si o tom říct později,“ sdělil. Jakožto nový šéf resortu bude muset čelit Zemanovým tlakům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner