Mně je ho líto, pozoruji na něm syndrom vyhoření, řekl Zeman o ministrovi zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci (reprofoto/Česká televize)

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci | FOTO: reprofoto/Česká televize

Prezidentu Miloši Zemanovi je líto ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Pozoruje na něm syndrom vyhoření. Kdyby si ministr odpočinul, možná by to bylo k dobrému. Zeman to v neděli řekl televizi CNN Prima News.

„Ale znova opakuji, nebyl to špatný ministr. Udělal kus práce. A teď mně připadá, že už je velmi, velmi unavený,“ odpověděl prezident na dotaz, zda by měl Blatný skončit. Dodal však, že změna ve vládě je v kompetenci premiéra Andreje Babiše (ANO). Řekl, že pokud mu premiér nějaký návrh změn ve vládě předloží, pak mu bez váhání rád vyhoví.

FORUM 24 (archiv)

Babiš v pátek na tiskové konferenci po jednání vlády vyloučil možnost, že by do konce března měli skončit ministři zdravotnictví Blatný a zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a že by si tyto resorty vyměnily ANO a ČSSD.

Televize CNN Prima News v pátek uvedla, že vládu by měl opustit vedle Blatného i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD. Místo Blatného by podle televize měl nastoupit bývalý hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Sociální demokracie by tak získala ministerstvo zdravotnictví, ale přišla by o ministerstvo zahraničí. Zeman dnes o Běhounkovi řekl, že to byl úspěšný hejtman i úspěšný předseda asociace krajů a je to velmi schopný krizový manažer. O státním tajemníkovi na ministerstvu zahraničí Miloslavu Staškovi bez bližších souvislostí řekl, že pracuje v tomto oboru téměř 30 let a nelze pochybovat o jeho schopnostech.

Běhounek k informacím o tom, že by mohl nahradit ministra zdravotnictví Blatného, v neděli ČTK řekl, že zatím žádné jednání neproběhlo a žádná nabídka nepadla.

K smrti vyčerpaný člověk

„Mně je ho líto. Já už jsem mu to říkal, říkal jsem při jeho jmenování, že přichází z parku do džungle a ta džungle ho sežrala,“ řekl Zeman na adresu Blatného. Dodal, že by bylo sprosté se Blatnému posmívat. „Já vzhledem k některým jeho tiskovým konferencím na něm pozoruji syndrom vyhoření,“ uvedl. „Takže soucit, poděkování za vykonanou práci. Ale na druhé straně vidět k smrti vyčerpaného člověka je smutné. A kdyby si odpočinul, možná že by to bylo k dobrému,“ míní Zeman. „Ale znova opakuji, nebyl to špatný ministr. Udělal kus práce. A teď mně připadá, že už je velmi, velmi unavený,“ dodal.

Lékař a docent v oboru pediatrie Blatný je ministrem od konce loňského října. Nahradil svého předchůdce Romana Prymulu, který skončil kvůli tomu, že byl pozdě večer spolu s dalšími lidmi v restauraci, ačkoli byly restaurace v danou dobu kvůli epidemii uzavřené. O Prymulovi Zeman uvažuje jako o svém neplaceném poradci.

Zeman zastává názor stejně jako premiér Andrej Babiš (ANO), že vláda udělala chyby. „Nejsměšnější chyba, pokud si na to vzpomenete, bylo to kafe v kelímku. A taková trochu vážnější chyba, která se naštěstí napravila, byly ty hodiny nákupů pro důchodce,“ řekl Zeman. Ocenil postoj hejtmanů, kteří se podle něj s Babišem rozumně dohodli. Od opozice je podle něj trapné, když obviňuje vládu, téměř jako kdyby si covid vymyslela.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]