Nejvyšší výdaje na obranu mají i nadále Spojené státy, zatímco Rusko je až na čtvrtém místě. V Evropě vyčleňuje nejvíce peněz na obranu Velká Británie. O bojových schopnostech pak rozhoduje technologická vyspělost, nikoli navršené hromady starého železa.

Spojené státy v uplynulém roce podle vojenských expertů vynaložily na obranu suverénně nejvíce peněz – jejich rozpočet obrany přesáhl 643 miliard dolarů (14,7 bilionu korun). Vyplývá to z výroční zprávy  Mezinárodního institutu strategických studií (ISS).

OGL (Open Government License)
Ruský letadlový křižník Admirál Kuzněcov

Podle zprávy, kterou ISS přednesl na Mnichovské bezpečnostní konferenci, Rusko loni vynaložilo na obranu 63 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč),  tedy jen desetinu obnosu, který na tento účel vyčlenily Spojené státy.

Monstrózní vojenské manévry, a to ani loňské cvičení Východ 2018, nemění nic na technologickém zaostávání Ruska. Bylo sice působivé, když Rusové spolu s Číňany a Mongoly svezli na Sibiř statisíce vojáků, desítky tisíc tanků, tisícovku letadel a desítky plavidel, na potřebě moderní armády to ale nic nezměnilo.

Význam technologické převahy vystihl minulý prezident Barak Obama svou památnou argumentací ve volebním duelu s guvernérem Mittem Romneym. Ten byl  nespokojený s tím, že americké námořnictvo mělo méně lodí než v roce 1916. „Časy se změnily, stejně tak teď USA mají méně koní a bajonetů,“ smál se Obama a zdůraznil potřebu letadlových lodí.

Pohled na skomírající a čadící letadlový křižník Admirál Kuzněcov, který loni v opravárenském závodě v Murmansku málem stáhl pod hladinu potápějcí se plovoucí dok, o bojových schopnostech Ruské federace leccos napovídá.

Revue Forum Banner
David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora