Mnohatisícový dav křičící „Máme toho dost!“. Tohle už koblihou neuhraje

(Pavel Hofman)

Máme toho dost! To je jeden z pokřiků, který zněl pondělní demonstrací nejčastěji. Je to jasná zpráva pro Andreje Babiše, Miloše Zemana a Marii Benešovou. Demonstranti se opět ozvali. Tentokrát mohutně. Jen v pochodu šlo zhruba čtyři tisíce lidí, mnoho dalších tisíc přibylo na Staroměstském náměstí. Tam na pódiu zazněla řada jasných vyjádření.

Například šéf Transparency International David Ondráčka řekl, že Babiš se Zemanem „Hledali ministryni, která si justici ochočí. Právní stát se nedá ohýbat donekonečna, může se zlomit a nepůjde to napravit“. Dále také upozornil, že Babiš a Faltýnek se topí ve vlastních kauzách.

Daniel Kroupa mluvil o tom, že rychlou změnu na ministerstvu spravedlnosti lze jen těžko vnímat jinak, než jako snahu ovlivnit vyšetřování a soudní proces samoptného premiéra. Organizátoři potom vzkázali Babišovi a Zemanovi, že pokud bude Benešová uvedena do funkce, demonstrace se uskuteční znovu za týden. Každému účastníkovi doporučili, aby s sebou vzal tři další lidi.

Organizátoři z iniciativy Milion chvilek pro demokracii mají dva požadavky na Babiše  a Zemana, chtějí, aby justici vedl někdo nezávislý a aby nedocházelo ke změnám na pozicích vrchních a nejvyššího státního zástupce.

Tyto podmínky však duo Babiš a Zeman jen těžko splní. Nezávislá osoba na pozici ministra spravedlnosti by totiž neohlídala kauzu Čapí hnízdo.

Mnohatisícový dav v centru Prahy a tisíce dalších lidí po celé republice, to je síla, kterou Babiš přehlížet nemůže. Demonstrace se uskutečnily ve 105 městech a obcích. Například v Brně se sešly tři tisíce lidí. Pakliže se účastníci sejdou znovu a znovu a znovu, může to skutečně znamenat konec Babiše. Ten bleskovou změnou na ministerstvu a navržením sobě nakloněné Benešové udělal pomyslný krok „cez čáru“, jak by sám řekl.

Po celou dobu svého pobytu v politice hledá mantinel, co ještě si může dovolit. Už toho udělal hodně. Teď ale mnoha lidem skutečně došla trpělivost. Zdá se, že chce ohnout justici jen aby se vyhnul trestu za svůj zločin. Z toho se nevylže. Na tohle už kobliha a Čau lidi nestačí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner