Mobilizace kvůli ČT je nutná právě teď. Tři důvody, proč na ni Babiš útočí

Ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan

Zítra, v úterý 11. 5. se uskuteční neveřejná dovolba jednoho kandidáta pro volbu Rady České televize na plénu sněmovny. Volit budou tajně poslanci sněmovního volebního výboru. Poté, okolo 24.–26. května, sněmovna zvolí z 12 kandidátů 4, kteří v radě doplní chybějící hlasy pro odvolání generálního ředitele ČT a politické převzetí veřejnoprávní televize. K tomu stačí 10 hlasů z celkových 15 radních ČT.
Enormní tlak hlasovací mašiny ANO, SPD, KSČM na jejich rychlé zvolení souvisí s obsahovým ovládnutím vysílání České televize před parlamentními volbami. Mezi jejich horkými favority jsou mj. lidé, které Archív bezpečnostních složek eviduje v seznamech StB, bývalí zaměstnanci ČT odejití současným vedením televize a poslušní vykonavatelé zájmů uvedených politických stran. O odstranění ředitele ČT už veřejně hovoří stávající Zemanova, Babišova a Okamurova klika v Radě ČT. Záměr je uskutečnit jej v červnu. Eric Drooker

Andrej Babiš se v internetové televizi XTV radního ČT L. X. Veselého vysmál nedávné masivní demonstraci Milionu chvilek pro demokracii, která vyzvala k odkladu dovolby členů Rady ČT po parlamentních volbách. Mj. zde výsměšně prohlásil, že neví, proč lidé demonstrovali. Na apely veřejnosti, petice, prohlášení a výzvy od akademické obce, přes odbory až po mezinárodní odborné i další instituce včetně Evropské komise a Evropského parlamentu majitel ANO Babiš nereaguje. Důvody jsou nasnadě:
1) Vyhovět Miloši Zemanovi, který si přeje odvolání ředitele Petra Dvořáka a personální i obsahové změny v redakcích ČT. Na prezidentovi je Babiš existenčně závislý. Bez politického vlivu je ohrožen kriminálem. Zbavit se před parlamentními volbami kritické žurnalistiky o jeho kauzách a metodách a umlčet zpravodajské průzkumy a informace o volebních výhledech a poklesu preferencí ANO.
2) Vyhovět SPD a KSČM, na jejichž hlasech ve sněmovně je Babiš existenčně závislý. Obě strany usilují o přeorientaci vysílání ČT vstřícně k Rusku, laděné protievropsky a proti našemu spojenectví v NATO a chtějí v ČT získat maximální prostor před parlamentními volbami na úkor demokratických stran.
3) Po ovládnutí ČT změnit zákonem její statut z veřejnoprávní na televizi státní, místo koncesionářských poplatků finančně plně závislou na státním rozpočtu, tudíž na aktuální politické moci a vládě. Dostat ČT do modelu televize polské a maďarské, ovládané a cenzurované politiky.
Smíří-li se občanská společnost, zaměstnanci i odbory České televize s ignorací a výsměchem Babiše a spol. veřejným protestům a s rezignací na účinnější odpor proti zvolení 4 radních ještě do parlamentních voleb, je jisté, že svobodomyslná veřejnost přijde o poslední nezávislý vysílač v zemi. 24.–26. květen jsou proto bodem zlomu. Demonstrace a rozhořčení po zvolení 4 radních ČT budou už jen labutí písní nad mučedníky personálních čistek a likvidací ČT jako skutečné veřejné služby. Spoléhat se na podzimní politickou změnu, kde má poslední slovo okázalý nepřítel České televize a proruský kolaborant z Hradu, nelze. Sami vojáci v poli, bez silné a organizované armády, na obranu svobody nestačí. Mobilizace!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]