Rusko zažilo hromadný odchod vysoce postavených činitelů, kteří si kromě nahromaděného majetku odnesli i informace týkající se státního tajemství, tvrdí článek na webu Dzen.ru. Kromě toho odcházejí manažeři státních korporací, bank a další lidé. Autor se ptá, jak je možné, že jim někdo dovolil odejít a ještě si s sebou vzít hodně peněz.
„Proč tedy ti, kteří po desetiletí budovali v Rusku ‚stabilitu‘, ujišťovali nás o správnosti zvolené cesty, a pak, jakmile se naskytla sebemenší příležitost, rychle sbalili své věci a Rusko opustili? A hlavně, kdo jim dal takovou skvělou příležitost? Je přece bláhové předpokládat, že nikdo nevěděl, kolik peněz vyvedli do zahraničních jurisdikcí? Míru cynismu, která se děje, prostě nelze pochopit,“ píše se v článku.
Elita srostlá se zahraničními konty
Téma vlastnictví zahraničního majetku ruskými úředníky, lidem volenými zástupci a manažery státních společností je prý tabu.
„Celá tato elita, jak se dnes říká, je tak záměrně srostlá se svými zahraničními konty, domy, jachtami atd., že si ani na vteřinu nepřipouští myšlenku, že by o to vše mohla přijít. Proto všechny pokusy konečně tuto otázku vyřešit narážejí na hluchou betonovou zeď podráždění, ne-li rozhořčení ze strany vládnoucí elity a jejích lokajů.“
Je citováno několik poslanců, kteří opakovaně chtějí zavést zákaz vlastnictví zahraničních nemovitostí vysoce postavenými úředníky, například poslanec Nikolaj Kolomejcev. Pak padají jména ruských činitelů, kteří si léta kupují v zahraničí majetek. Bývalý náměstek šéfky Centrální banky Elviry Nabiulliny Sergej Švecov údajně získal majetek v USA a Mexiku a pobíral z něho příjmy. Média psala také o ministryni zemědělství Eleně Skrynnikové, která si pořídila luxusní vilu na Azurovém pobřeží Francie. Bývalý ministr zahraničí Andrej Kozyrev si koupil luxusní byt ve Spojených státech amerických a nyní žije v jednom z nejelitnějších mrakodrapů v New Yorku.
Záložní letiště
„A to jsme si vzpomněli jen na malou část vysoce postavených úředníků, kteří se rozprchli po světě – někteří do Francie, jiní do Anglie, další do Izraele nebo Spojených států,“ stěžuje si autor článku. Zmiňuje také případ bývalé náměstkyně odvolaného ministra obrany Sergeje Šojgua, generálky Taťány Ševcovové, o které kolují pověsti, že s velkou částkou peněz utekla do Francie. Snahy o změnu se jeví jako „prázdné řeči“ a úředníci, poslanci, senátoři i vrcholoví manažeři měli a mají „záložní letiště“ daleko za hranicemi Ruska.
„A nejde jen o představitele liberálního tábora. Mezi majiteli zahraničních aktiv jsou i tací, kteří jsou v Rusku považováni za velké vlastence. Z vysokých tribun nám vyprávějí o zahnívajícím Západu, který je třeba všemi prostředky porazit, ale s návratem svých aktiv do Ruska z nějakého důvodu nespěchají… Možná bychom si měli přestat něco nalhávat. Přiznejme si upřímně, že máme prohnilou elitu, která si posledních 30 let libuje ve své beztrestnosti a povolnosti, takže je fyzicky nemožné, aby se změnila.“
Článek nezmiňuje, že nezávislí komentátoři považují za nejbohatšího muže Ruska Vladimira Putina, jehož majetek kryjí lidé z jeho nejbližšího okolí. Jedním z nich je třeba umělec a hudebník Sergej Roldugin.
Síť Putinových věrných
„Vladimir Putin a Sergej Roldugin si vytvořili pouto už jako mladí muži. Rychle se spřátelili, téměř jako bratři, křižovali ulice Leningradu, zpívali a v Putinově případě se občas poprali. Když se Putin dostal k moci jako nejvyšší představitel Ruska a Roldugin se proslavil jako klasický violoncellista a dirigent, zůstali si blízcí… Záznamy ukazují, že Roldugin je zákulisním hráčem v tajné síti provozované Putinovými spolupracovníky, která přes banky a offshorové společnosti převáděla nejméně dvě miliardy dolarů, zjistilo vyšetřování Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů, německého deníku Süddeutsche Zeitung a dalších mediálních partnerů… Je možné, že Roldugin, který veřejně prohlašoval, že není podnikatel, není skutečným příjemcem tohoto bohatství. Důkazy ve spisech naopak naznačují, že Roldugin působí jako krycí osoba pro síť Putinových věrných – a možná i pro samotného Putina,“ píše web Icij.org.
Syn Putinova mluvčího Dmitrije Peskova je také příslušníkem zlaté ruské mládeže, které se víc líbí na Západě.
„Třiatřicetiletý Nikolaj Peskov je typickým příkladem privilegované mládeže v Rusku. Jsou to potomci úředníků nebo obchodních magnátů a mají tendenci jít podobnou kariérní cestou, kterou jim předurčili rodiče. Tito jedinci často během svého dospívání nebo ještě dříve vycestují do zámoří a navštěvují prestižní školy a univerzity v zemích, jako je Velká Británie, USA, Švýcarsko a příležitostně Francie nebo Německo. V důsledku toho mají tendenci trávit více času mimo Rusko než v jeho hranicích,“ píše Belsat.eu.
Dvě dcery náměstka ruského ministra obrany Šojgua Alexeje Krivoručka mají nebo mohou mít americké občanství. Narodily se v Miami, kam Krivoručkova manželka často jezdí. Sám Krivoručko nemůže kvůli sankcím do USA cestovat.
„Masky byly shozeny a nám je jasné, že blok NATO vede hybridní válku proti Rusku a Bělorusku,“ řekl v roce 2022 šéf ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin. Jeho dcera přitom mnohokrát odjela na dovolenou do Turecka, Itálie a Řecka, což jsou členské země NATO.
Na zkorumpovanost ruských mocenských elit ještě před radikálními patriotickými kruhy upozorňoval opoziční politik Alexej Navalnyj. Ten ovšem skončil v trestném táboře, kde za nejasných okolností letos v únoru zemřel.