Moderátor Xaver Veselý neporušil fotkou s Vandasem kodex ani pravidla, míní vedení ČRo

Moderátor Luboš Xaver Veselý podle vedení Českého rozhlasu neporušil ani kodex, ani předvolební pravidla společnou fotografií s předsedou Dělnické strany Tomášem Vandasem na „Vlasteneckém setkání“.

Kromě vedení rozhlasu se na tomto stanovisku shodla i Rada ČRo, která ohledně sporné fotografie obdržela pět stížností. Stěžovatelé poukazovali na možné porušení pravidel, která zakazují zaměstnancům i spolupracovníci vystoupit či jakýmkoli způsobem propagovat podporu politických subjektů a kandidátů – ať už v médiích, na internetových stránkách nebo na sociálních sítích. 

Twitter Tomáše Vandase

„Podle většinového názoru radních Českého rozhlasu nedošlo k porušení předvolebních pravidel ani kodexu Českého rozhlasu. Kvitujeme příslib, že znění předvolebních pravidel v budoucnu Český rozhlas upraví. Doporučujeme spolupracovníkům a zaměstnancům Českého rozhlasu, aby v každé situaci pečlivě zvažovali, jaké důsledky může mít jejich jednání pro obraz Českého rozhlasu jako veřejnoprávní instituce,“ píše ve stanovisku předseda Rady ČRo Miroslav Dittrich.

Český rozhlas pořízení a následnou publikaci fotografie nepovažuje v daný okamžik za vhodnou, nicméně sdělila, že akci „Vlastenecké setkání“ nepořádala žádná politická strana ani hnutí a záštitu nad touto akcí převzal prezident ČR Miloš Zeman.

„Toto ustanovení by mohlo být v krajním případě posuzováno jako porušení pravidel, byť by šlo skutečně o hraniční případ. V situaci, kdy ovšem následně (s odstupem dvou dnů) moderátor Veselý veřejně Tomáše Vandase odsoudil včetně jeho politických aktivit, nelze o podpoře hovořit,“ řekl ředitel regionálního vysílání Jan Menger.

Luboš Xaver Veselý je moderátor dvou pořadů na Českém rozhlasu – Xaver a host a Xaverův veselý kvíz. Je rovněž členem Rady České televize. Tomáš Vandas působí jako předseda ultrapravicové DSSS, jenž součástí některých koalic.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner