Moderna žaluje Pfizer a BioNTech kvůli vakcíně na covid-19. Měla být porušena patentová práva

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Společnost Moderna v pátek podala žalobu na konkurenční firmy Pfizer a BioNTech kvůli porušení patentových práv k technologii mRNA vakcíny. Informovala o tom americká stanice CNN.

Pfizer ani BioNTech prý neměly v době, kdy se objevil covid-19, zkušenosti s vývojem mRNA vakcín pro infekční onemocnění a vědomě následovaly vedení Moderny při vývoji vlastní vakcíny. „Domníváme se, že vakcína Comirnaty proti covidu-19 společnosti Pfizer a BioNTech porušuje patenty společnosti Moderna přihlášené v letech 2010 až 2016 týkající se základní technologie mRNA,“ uvedla Moderna ve své tiskové zprávě. „Společnosti Pfizer a BioNTech zkopírovaly tuto technologii bez svolení Moderny,“ dodává.

(Týdeník FORUM)

Společnost dále popisuje konkrétní postupy, kterými Pfizer a BioNTech porušily patentní práva. Vakcína Comirnaty má mít stejnou chemickou modifikaci mRNA jako vakcína společnosti Moderna. Vědci z Moderny začali vyvíjet tuto chemickou modifikaci v roce 2010 a byli první, kdo ji v roce 2015 potvrdil v testech na lidech.

Moderna dále v tiskové zprávě uvedla, že neusiluje o odstranění vakcíny Comirnaty z trhu. Kromě toho ani nepožaduje náhradu škody, která vznikla prodejem konkurenční vakcíny v 92 chudých a rozvojových zemích světa. 

Mluvčí společnosti Pfizer řekl na dotaz CNN, že „v tuto chvíli se nemůže vyjádřit“.

Moderna podala žalobu o okresního soudu v americkém státě Massachusetts a u krajského soudu v německém Düsseldorfu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články