Již za týden by se měla poslanecká sněmovna mimořádně sejít k projednání návrhu zákona o korespondenční volbě pro Čechy žijící v zahraničí. Návrh koaličních poslanců, který již podpořila vláda, opozice kritizuje pro jeho nedemokratičnost a neústavnost. Podle předsedkyně poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) ovšem o ohrožení demokracie a manipulacích mluví nejčastěji ti, kteří mají autoritářské sklony a za vzor Viktora Orbána.
Hlavním argumentem opozice je tvrzení, že jde o možné ohrožení demokracie a návrh zákona je protiústavní, jelikož nezaručuje tajnost a rovnost volby. Zároveň tvrdí, že pětikoalice korespondenční volbu prosazuje, aby v dalších volbách oslovila voliče v zahraničí a udržela se u moci.
„O nové totalitě, ohrožení demokracie a manipulacích mluví nejčastěji ti, kteří mají autoritářské sklony a za vzor Viktora Orbána. To už je u nás takový kolorit,“ rozčílila se v té souvislosti předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Zdůraznila, že korespondenční volba je běžná varianta hlasování a stát pouze usnadní volbu i těm, kteří by jinak museli cestovat stovky či tisíce kilometrů na zastupitelský úřad, vychází tedy svým občanům vstříc.
„To považuji ostatně za jeho úkol,“ podotkla s tím, že by se Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD) měli přestat vymlouvat a férově přiznat, že se bojí názorů těch, kteří v zahraničí žijí, a ne si trapně vymýšlet další bizarní důvody, proč ji nezavést. Na závěr dodala, že Maďarsko volit korespondenčně umožňuje. „Oba předsedové opozičních hnutí se na to svého přítele mohou zeptat,“ rýpla si.
Podobně se pro deník FORUM 24 vyjádřil také Jakub Michálek (Piráti), podle kterého je tajnost hlasování zachována díky tomu, že volič vkládá svůj hlas do obálky. „Tvrdit, že to není tajné hlasování, je úplný nesmysl. To by stejně tak mohlo být zpochybňováno hlasování za plentou, když má člověk předem připravenou obálku a nevyzvedne si novou sadu hlasovacích lístků,“ řekl s tím, že korespondenční volba výrazně usnadní hlasování desetitisícům lidí.
Její oponenti proti ní podle Michálka nyní vystupuji jen kvůli tomu, že je tito lidé příliš nevolí. „Ve všech okolních státech to funguje dobře a lidé nás zvolili s tím, že to prosadíme,“ dodal.
Tvrzení opozice o protiústavnosti korespondenční volby je naprostý nesmysl i podle místopředsedkyně poslanecké sněmovny Olgy Richterové (Piráti). „Ostatně i předchozí kabinet hnutí ANO měl zavedení korespondenční volby ve svém programovém prohlášení. Ale ve chvíli, kdy hnutí ANO zjistilo, že u krajanů není příliš oblíbené, ani tento slib voličům nesplnilo, podobně jako mnoho dalších,“ připomněla a zdůraznila, že: „My ale politické kroky neděláme, aby se hodily nám. Děláme, co je potřebné a správné pro občany.“ Přístup k volbám mají mít zkrátka podle ní všichni stejně snadný, bez ohledu na politické preference. „Proto korespondenční volbu pro naše krajany v zahraničí dotáhneme a splníme tak nejen náš předvolební slib, ale i nesplněný slib hnutí ANO,“ řekla pro deník FORUM 24.
Skutečnost, že všichni občané České republiky mají podle ústavy stejná práva, což je jednoduchá a nezpochybnitelná pravda, a podle opozice by byla ústavnost naopak porušena v principu tajnosti a svobodné volby, uvedla také 1. místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN). „Tak mne napadá, dal jim někdo jasnozřivost, že se to stane, a nebo nedůvěřují občanům, že nemají vlastní názor a po přijetí zákona by masově podlehli zlým našeptávačům?“ zamyslela se a dodala, že je třeba debatu vrátit do racionální roviny. „Zkusme po téměř dvaceti letech rozhodnout. Bez emocí a dalšího zbytečného strašení,“ vyzvala na dotaz deníku FORUM 24.
Předložený návrh korespondenční volby je plně v souladu s naším ústavním pořádkem i Všeobecnou deklarací lidských práv také podle předsedy poslaneckého klubu STAN Josefa Cogana. „ANO se svojí argumentací jen účelově snaží vymýšlet pseudoargumenty a zastřít své další morální selhání, kdy zavedení mělo opakovaně výslovně ve svém programovém prohlášení vlády a otočili, když zjistili, že to pro ně není výhodné. Je to taková klasická ukázka jejich křivého charakteru,“ řekl.
„Zavedení korespondenční volby rozhodně není protiústavní. Naopak!“ ohradil se také předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob s tím, že díky jejímu zvedení bude ústava lépe naplněna. „Tajnost hlasování nebude díky systému dvou obálek jakkoliv narušena. Možnost zneužití systému nebude nikterak vyšší než nyní,“ vysvětlil.
Pravým důvodem odmítání korespondenční volby ze strany předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a předsedy SPD Tomia Okamury podle Jakoba ovšem není strach z podvodů, ale strach z voličů, kteří by je nevolili, jak uvedl.
Zároveň se ozývají kritické hlasy, podle kterých by Češi dlouhodobě žijící v zahraničí volit v České republice vůbec neměli, jelikož například v místních podmínkách nežijí, takže s nimi nemají zkušenost a českému státnímu systému ani nijak nepřispívají. K tomu Jakob stručně pro deník FORUM 24 zdůraznil, že právo volit má zkrátka každý občan České republiky a bez možnosti korespondenční volby ho mají mnozí omezené.
Olga Richterová zdůraznila, že zájem lidí o směřování naší země je ve zdravé demokracii naprosto zásadní. „A to, že se na správě České republiky chtějí podílet i občané, kteří tu momentálně nežijí, je velmi cenné,“ řekla pro deník FORUM 24 s tím, že zahraniční zkušenost je obohacující a mnoho studentů či pracujících má v plánu se v budoucnu zpět do Česka vracet. „A v každém případě – možnost účastnit se svobodných demokratických voleb je pro všechny občany ČR ústavní právo. Pokud lidé ze zahraničí volit chtějí, měli bychom se snažit jim výkon tohoto práva usnadnit, ne jim hlasování ve volbách komplikovat dlouhým a často drahým dojížděním na velvyslanectví a zastupitelské úřady. Korespondenční volba tak tohle právo narovná. A tuto, ve 21. století naprosto zbytečnou, překážku zruší,“ uvedla.
„Korespondenční volba ze zahraničí, která je v Evropě standardem, je dlouhodobý dluh a ostuda vůči spoluobčanům, kteří jsou toho času za hranicemi naší země,“ okomentoval Josef Cogan s tím, že to, že se jich nyní účastní voleb pouze něco mezi 2 a 3 procenty jasně ukazuje, jak moc je omezen výkon jejich volebního práva. „Tím je výrazně narušen ústavní princip rovnosti volebního práva,“ dodal.
Michálek pak uvedl, že sám žil rok v zahraničí během studií. „Jsou to občané jako všichni ostatní, řada z nich se do vlasti vrací a záleží jim na ní. Jen si vzpomeňme na naše krajany, kteří z komunistického Československa emigrovali do zahraničí a vydávali exilové časopisy a podporovali naši svobodu,“ přiblížil. Pokud občana v zahraničí budoucnost Česka nezajímá, tak podle Michálka volit nechodí. „Já určitě nepodpořím žádný návrh na zbavení určité skupiny občanů jejich základních práv a divím se tomu, že se o tom vůbec diskutuje,“ řekl a dodal, že ve volebním právu jsou si všichni občané rovni a ve věcech ústavních práv nejde dělat kompromisy.
V případě, že by zákon přes očekávané obstrukce opozice prošel, Češi by v cizině mohli podle koaliční předlohy poprvé hlasovat dopisem v řádných sněmovních volbách v příštím roce. Od roku 2026 by pak mohli dopisem hlasovat také v prezidentských a evropských volbách.
Korespondenční volby by podle premiéra Petra Fialy (ODS) mohlo využít asi 300 tisíc Čechů, , kteří v cizině žijí trvale nebo tam odjeli za prací či studiem. Ti mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci jejího zavedení také poukazují na to, že je to časově i finančně nákladné pro ty voliče, kteří žijí daleko od jejich sídel.
Česká republika je jednou ze čtyř zemí Evropské unie, kde není korespondenční volba ze zahraničí povolena. Kromě Česka neumožňují zjednodušenou volbu dopisem ze zahraničí v EU ve Francii, Chorvatsku a na Maltě, z dalších evropských zemí také na Islandu. Ve Francii se však dá od roku 2020 volit ze zahraničí přes internet.