Monika Hohlmeierová: Česká vláda by měla chtít, aby Babiš vrátil všechny dotace

(Archiv EU)

FOTO: Archiv EU

Europoslankyně a předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová v rozhovoru pro Týdeník FORUM vyjádřila důvěru v to, že vláda Petra Fialy bude žádat vrácení dotací neoprávněně vyplacených holdingu Agrofert Andreje Babiše. Je přesvědčena, že stejně bude postupovat i Evropská komise. Přesto ale celý problém ještě nekončí.

Několik let jste se zabývala problémem střetu zájmů předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, momentálně je v Česku jiná vláda. Jak situaci po této stránce hodnotíte?
Můj první dojem je takový, že policisté i státní zástupci mají možnost postupovat nezávisle bez toho, aby je mohla zastavit vláda. Slyšela jsem, že v září bude soud v kauze Čapí hnízdo. Pro mě je to opravdu úplně jasný případ, zejména z hlediska evropských nařízení. Také je tu případ zastaveného vyšetřování reklamy na Čapím hnízdě, kterou si zde zadávala jiná firmy z holdingu Agrofert. Uvidíme, co se stane z hlediska státního zástupce, který by měl reagovat na postup policie. A samozřejmě je pro nás zásadním tématem, jak bude česká vláda reagovat na výsledky auditu Evropské komise. Zatím se zdá, že kabinet má pevný postoj velmi blízký postojům našeho Výboru pro rozpočtovou kontrolu i celého Evropského parlamentu. My jsme vždy kritizovali fakt, že premiér členského státu je zároveň největším příjemcem přímých plateb z Evropské unie. Lze si totiž jen těžko představit, že takový člověk opustil všechny aktivity ve všech svých společnostech. Největší příjemce skutečně nemůže být zároveň představitelem vlády, která v důsledku rozhoduje o správném rozdělování peněz. V tomto je případ Andreje Babiše výjimečný.

Věříte tedy, že nyní se situace vyřeší?
Česká vláda je v tomto jednotná a postupuje transparentně. Je nemožné, aby se opakovala situace, že člen vlády je zároveň velkým příjemcem dotací. Samozřejmě se ale takové věci nedějí jen v České republice, například v Maďarsku je to případ rodiny Viktora Orbána, podobné věci se děly v Rumunsku, v Bulharsku, na Maltě nebo na Kypru. Já chápu politiku poněkud jinak. Aby největší příjemce peněz byl zároveň tím, kdo má za toto rozdělování zodpovědnost, to nejde! Mezi osobními a byznysovými zájmy a ochranou…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]