Europoslankyně a předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Monika Hohlmeierová v rozhovoru pro deník FORUM 24 přiblížila jak jednání o rezoluci týkající se střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, o které bude hlasovat Evropský parlament, tak také například spolupráci s frakcí Renew Europe, kam patří hnutí ANO. Hohlmeierová uvedla, že rezoluce se nebude týkat výlučně finančních záležitostí, ale zabývá se rovněž například svobodou médií v České republice.
Členové Výboru pro rozpočtovou kontrolu diskutovali ve čtvrtek o zprávě z kontrolní mise do České republiky. Budou některá z doporučení, která jsou ve zprávě uvedena, součástí rezoluce, o níž bude hlasovat Evropský parlament?
Myslím si, že téměř všechno, co je ve zprávě uvedeno, se v rezoluci odrazí. O rezoluci jsme již jednali a je připravena. Do této chvíle na ní existuje shoda pěti politických frakcí Evropského parlamentu. To je opravdu velká podpora. Je to velmi jasná a tvrdá rezoluce.
Bude rezoluce reagovat i na urážky, které premiér Babiš adresoval vám a europoslancům Tomáši Zdechovskému a Mikuláši Peksovi?
Toto není věc, kterou by se rezoluce měla zabývat. Reakcí na nenávistné projevy pana Babiše byl dopis předsedy Evropského parlamentu Davida Sassoliho, který se jasně shodl se šéfy politických frakcí, že takovéto chování je naprosto nepřijatelné.
Jaké budou další kroky?
My v této chvíli pokračujeme v naší práci. To, co mě zajímá, je rezoluce Evropského parlamentu. Měla se schvalovat již v březnu, jednání ale odsunula koronavirová krize, stejně jako řadu dalších věcí. Očekávám, že by na ni mělo dojít v červnu. Rezoluce ale nebude řešit jen finanční záležitosti, střet zájmů, ale také problém svobody médií v České republice a legislativní problémy. V návaznosti na toto usnesení proto pravděpodobně zorganizujeme diskuzi, jak v Evropské unii zajistit fungování mechanismů právního státu.
Očekáváte i nějaké systémové změny?
Musí existovat jasná pravidla aplikace článku 61 Finančního nařízení Evropské unie (nařízení se týká mj. střetu zájmů – pozn. red.), protože musí existovat jednotný postup pro všechny členské státy. Nemůže se stávat to, že některé členské státy chápou tato pravidla rozdílně, čímž vznikají problémy se střety zájmů a spravedlivým přidělováním dotací EU. Budeme pořádat workshop s experty na toto téma. Máme mnoho informací, které předáváme Evropské komisi, jde o věci, které doposud neměla k dispozici. A jsme velmi vděční všem investigativním novinářům a dalším lidem, kteří na problematiku poukazují. Tyto informace o údajném střetu zájmů jsou pro nás skutečně velmi přínosné.
Europoslanec Zdechovský řekl deníku FORUM 24, že existuje možnost, že by Česko mohlo přijít o hlasovací právo v Evropské radě, kde zemi zastupuje právě premiér Babiš. Myslíte si i vy, že je to opravdu možné?
Česká republika bude vždy součástí jednání. Česká republika není pan Babiš a pan Babiš není Česká republika. To musí být jasné. O co my se zajímáme, je problém, kdy je někdo beneficientem evropských dotací; pokud je někdo skutečným vlastníkem holdingu, který tyto dotace dostává, ve skutečnosti pak při jednáních rozhoduje podle zájmů své firmy nebo firmy, se kterou je spojen. To není jen o panu Babišovi. Očekáváme, že Evropská rada bude tento problém řešit. Pokud se tak nestane, ztrácí se důvěra v neutralitu politiků jednajících o víceletém rozpočtu EU. Žádáme proto jasně, aby ti, kdo vyjednávají, nebyli v tutéž chvíli beneficienty. My se nesnažíme ovlivnit auditní proces, ale předáváme informace, které jsme získali. Auditoři a Komise pak rozhodnou na základě informací, které obdrželi.
Na schůzi výboru CONT hovořili také členové frakce Renew Europe, kam patří hnutí ANO. Zdá se, že frakce není jednotná, co se týče pana Babiše. Myslíte, že budou někteří členové této frakce hlasovat pro zmiňovanou rezoluci?
Umím si to představit. Na jednání výboru byl pouze jediný poslanec, a to pan Knotek z hnutí ANO, který opět obvinil členy kontrolní mise z toho, že nejsou nezávislí. Na to jsem jako předsedkyně musela reagovat a připomenout mu, že i on dobře ví, co to kontrolní mise je. Naše práce je založená na faktech. Pan Knotek není členem Výboru pro rozpočtovou kontrolu, velká většina členů výboru a frakce Renew Europe se naopak k návrhu rezoluce o Andreji Babišovi přidala. Je možné, že někteří kolegové budou proti tomuto usnesení, protože jsou z ANO. Ale já říkám otevřeně – podobnou situaci jsme tu měli v případě Maďarska, Polska nebo Řecka.
Tohle se stává. Jsme přece lidé, jsme z různých politických frakcí, věříme různým politickým lídrům. Já tomu rozumím. Ráda bych ale řekla: zásadní hodnotou Evropské unie je rovnost všech občanů před zákonem. Každý musí dodržovat pravidla. Je jedno, jestli jde o chudého nebo bohatého, zákon platí pro všechny.