Monika Le Fay: Denis a David Michalákovi budou mít klid

Eric Drooker

Norské úřady v kauze dětí Michalákových rozhodly. Mladší bude svěřen do adopce, ke staršímu ztrácí matka podle rozhodnutí rodičovská práva. Co to tedy pro děti doopravdy znamená? Denis a David Michalákovi budou mít konečně klid. Zůstanou u svých norských pěstounů. Mladší David půjde do adopce. Starší Denis, který se údajně vyjádřil v tom smyslu, že pokud bude nucen jít k matce, raději spáchá sebevraždu, se nebude muset s matkou stýkat. Otec, který se stáhl do ústraní, bude možnost mít děti vídat. Na rozdíl od matky, která na svou podporu vytvořila mediální kampaň jako v jihoamerické telenovele.

Otec zřejmě na rozdíl od matky lépe chápal, co je v zájmu dětí a že jednou z priorit je zajistit jim klid, a ne je mediálně propírat po celém světě. Matce kromě snížené citlivosti pro potřeby dětí, neuspořádaného osobního života, neschopnosti pochopit, co se vůbec po ní chce, a neochoty něco se sebou udělat, s velkou pravděpodobností uškodila také řada písemných a fotografických důkazů, které ji usvědčovaly z násilí na dětech a zatahování dětí do podivných sexuálně laděných exhibicí. V kostce by se dalo říci, že matka, která nebrání právo dětí na bezpečný domov, a jiným naopak brání v jeho vytvoření, nebyla zkrátka shledána jako dostatečně dobrá matka. Po prvotních snahách norské strany pomoci paní Michalákové vyřešit si osobní život (což se nepodařilo), po sérii polopravd, lží a vytáček z její strany, a naopak po celé řadě objektivních a doložených svědectví stran jiných včetně svědectví dětí vyhodnotil celou situaci norský soudní systém a dospěl k závěru, že pro dobro dětí bude lépe zůstat u pěstounů. Všichni lidé, kteří soucítí s Denisem a Davidem, si oddechli.

Naopak zuřiví obhájci českých nacionalistických zájmů, po slávě lačnící populističtí ambiciózní politici a paranoici, kteří z principu nevěří nikomu a ničemu, dostali čerstvou vodu na svůj mlýn.

Eric Drooker

Z Čech do norského království je to hodně daleko a většina Čechů dodnes nepochopila, proč by nevzdělaná uklízečka v zemi, kde se pro práci s dětmi vyžaduje vysoké odborné vzdělání na norských školách, nemohla pracovat jako učitelka. Stejně jako dodnes nepochopili zásadní rozdíl mezi dlouhodobým zanedbáváním a násilím na dětech, který se liší od běžné české normy „bít děti“. U dětí Michalákových nešlo o nějaké „běžné“ naplácání, sama matka přiznala, že minimálně jednou zbila syna tak, až tekla krev. Norské soudy a sociálka měly k dispozici řadu údajů, které dohromady skládaly celkem jasnou mozaiku. Ačkoliv se nepřihlíželo k sexuálnímu násilí, řada důkazů byla natolik závažných, že byly děti okamžitě odebrány z rodiny. A když se říká závažných, myslí se tím opravdu závažných, a to nejsou takové, že by děti třeba chodily bez bundy nebo byly špinavé. S ohledem na děti byla celá řada informací utajena, což je jen dobře. I kdyby ale nebyla, spousta lidí by se zřejmě nenechala přesvědčit. Většinová populace se skutečností, že někdo může přijít i do tzv. normální bílé rodiny a odebrat mu dítě, cítí ohrožena minimálně stejně jako faktem, že někde ve světě pobíhají uprchlíci, kteří jsou muslimové a používají nejnovější mobilní telefony.

Míra empatie a ohledů vůči dětem je u nás silně posunutá. Čeští rodiče mohou své děti týrat hlady, lámat jim ruce a nohy, rozbít jim hlavu, trhat jim vlasy nebo je pálit cigaretami a mají dost velkou šanci, že jim to projde. Často spadne klec teprve ve chvíli, když je dítě mrtvé. Norové to z našeho pohledu přehánějí, když trvají na tom, že dítě, které má noční děsy, viditelné známky násilí, hubne či zaostává ve vývoji, odebírají z rodiny. U nás jsou potomci stále považováni za majetek rodičů, asi jako když jsou děti v některých částech světa stále brány jako levná pracovní síla, případně objekt sexuálního násilí.

Eric Drooker

Norové postupovali ve věci jediným možným a správným způsobem, a to s ohledem na zájmy a dobro dětí. Nám nezbývá než smířit se s tím, že děti nejsou majetek, který nám doživotně náleží. V tomto světle se jeví úplně absurdní a směšné působení českých politiků napříč všemi možnými parlamentními stranami včetně prezidenta Miloš Zemana, kteří si chtějí stěžovat, odvolávat norskou velvyslankyni a vůbec vyhlásit norskému království válku. Nezbývá než se jich zeptat: Za co vlastně protestujete? Za to, aby se mohlo dále beztrestně páchat násilí na dětech? Za to, aby děti byly majetkem rodičů, kteří se k nim budou chovat, jak se jim zlíbí? Za to, aby se zanedbávání a bití dětí stalo normou?

Prohlédněme si pozorně ony politiky a političky. Jestliže jsou nyní tak lhostejní k násilí na dětech a pokud si neumí zajistit dostatek relevantních informací, aby si mohli udělat názor, jak asi budou rozhodovat v jiných důležitých věcech?

Na první pohled působí jako normální demokratičtí politikové. Ve skutečnosti jsou to lidé s neúctou k lidskému životu, neempatií k právům dětí a neschopností respektovat rozhodnutí západních demokratických institucí. Jak by se jim asi líbilo, kdyby se zástupci jiných zemí pokoušeli ovlivňovat rozhodnutí nezávislých českých institucí a soudů?

Bratři Michalákovi mají štěstí v neštěstí, že můžou žít v Norsku. Přejme jim konečně klid. Potřebují mít dětství jako ostatní, ne být předmětem zhrzených politických ambicí a populistických akcí.

Eric Drooker

Člověku přijde na mysl moudrý král Šalamoun. Matka, která je opravdovou matkou, nenechá roztrhat dítě na kusy, i kdyby tím omezila svá práva. Dítě potřebuje nejvíc ze všeho lásku a klid, a ne vyrůstat se strachem na bojišti, kde mezi sebou válčí mnohá ega, bojující tak dlouho, dokud nezůstane kámen na kameni.

Eric Drooker
profimedia.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner