Princezna z Lovosic. Věříte tomu, že Monika Babišová hlídá Agrofert?

()

AB Private Trust I a AB Private Trust II. V těchto svěřenských fondech leží velká část majetku českého premiéra Andreje Babiše, který tím dle svých slov vyhověl zákonu. Jednou z klíčových osob je jeho manželka Monika Babišová. Zdá se tak, že paní premiérová se stala velmi mocnou osobou. Může například vyměnit šéfredaktorka MF DNES Jaroslava Plesla? Ředitele Penamu? Ředitele Preolu? Pokud je pravda, že její muž není ve střetu zájmů, pak má na dění ve firmě větší vliv než on.

Monika Herodesová se narodila v červnu roku 1974 v Litoměřicích. Vystudovala střední ekonomickou školu a na začátku devadesátých let pracovala jako sekretářka v podniku Lovochemie. A právě tam se seznámila s mužem, kterého si za manžela vezme až o mnoho let později -, s Andrejem Babišem. 

PŘEDPLATNÉ REVUE FORUM ZDE

V mediálních archivech se toho člověk o Monice moc nedozví až do roku 2013. Tehdy přijala příjmení Babišová, ač žádná svatba zatím nebyla. První rozhovory s ní začaly vycházet na podzim roku 2013. Internetem tehdy proběhlo slavné video, v němž Monika sdělila, že neví, kolik stojí chleba. Ale pak už se o věc začal starat profesionální PR tým.

V říjnu 2013 vyšel v Blesku rozhovor, ve kterém uvedla, že v době seznámení s Babišem jí bylo dvacet let, jemu čtyřicet, ale oba byli zadaní, ostatně dnešní paní Babišová už byla jednou vdaná, premiér ženatý se dvěma dětmi. Zaujal ji prý šarmem, chytrostí a smyslem pro humor.

Se vstupem do politiky otce dvou dětí, Vivien a Frederika, Monika Babišová nesouhlasila. Nechtěla ztratit čas pro rodinu a soukromí. V prvních setkáních s médii je ale zjevné, že Babišová byla nervózní. Patrné to bylo třeba při komentování výsledků voleb, po nichž se hnutí ANO poprvé dostalo do poslanecké sněmovny. A tehdy začala Moničina cesta směrem k paní premiérové, k právoplatné manželce, do médií a také k ovládající osobě holdingu Agrofert.

Velkou otázkou, a to zejména v bulváru, bylo, proč si vlastně Babiš Moniku dvacet let nechtěl vzít. Ona tvrdila, že už ji o ruku dávno požádal, ale ke svatbě nedošlo. Velkou roli samozřejmě hrál obrovský majetek a nakonec začala Monika Babišová tvrdit, že je na nevěstu už stará.

Aktuální vydání Revue FORUM

Luxus z turecké telenovely

Blonďatá manželka miliardáře je samozřejmě vděčným tématem kvůli svému oblečení, drahým šperkům nebo proto, že sama o sobě říká, že je designérka. Monika Babišová si libuje ve viditelně luxusním kouscích, které často bohužel poněkud postrádají vkus. Stejně tomu bylo, když se konal její velký den.

Svatba se konala 29. července 2017 v době, kdy již byli oba snoubenci trestně stíháni kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze získání dotace na Farmu Čapí hnízdo. Právě tam se také brali. Byla to velkolepá veselka a ideální vrchol kampaně před volbami konanými na podzim 2017, po nichž se Andrej Babiš stal premiérem.

Desítky hostů, opulentní výzdoba, s kterou pomáhal Moničin dvorní květinář Ivan Šablatura, a vystoupení Michala Davida. Samozřejmě skvělé mediální pokrytí, známí hosté a vůbec všechno, co si člověk od pohádky o princezně z Lovosic může přát.

Pan obmyšlený

V té době již také několik měsíců platil tzv. lex Babiš, tedy novela zákona o střetu zájmů. Díky ní se musel současný předseda vlády zbavit svého majetku, a to včetně vydavatelství Mafra. Udělal to tak, jak to vymysleli jeho právníci: Všechno uložil do dvou svěřenských fondů. Formálně je řídí hned několik lidí: Právník s vazbami na Ruskou federaci Alexej Bílek, předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a další právník Václav Knotek. Monika Babišová je tzv. protektorkou. Povinností takto označované osoby je dohlédnout na to, aby osoby spravující majetek ve prospěch třetí osoby tento majetek spravovaly řádně, odpovědně a držely se pokynů zakladatele. V podmínkách české legislativy je osoba protektora působícího ve svěřenském fondu zmíněna v § 1463 Občanského zákoníku, který říká, že „dohled nad správou svěřenského fondu vykonává zakladatel a osoba označená za obmyšleného, popřípadě další osoby, určí-li tak statut.“

Jak se Monika Babišová stala paní premiérovou, co jí na nové funkci nevyhovuje, ale hlavně to, proč je naprosto legitimní o choti předsedy vlády psát, čtěte v novém Revue FORUM. Elektronicky jej zakoupíte ZDE. Chcete si časopis předplatit? Tady!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]