Moravec přednášel na gymnáziu. Následovala vlna nevole, věc šetří inspekce

Moderátor České televize Václav Moravec přednášel na Gymnáziu Na Zatlance. Když škola zveřejnila informaci o události na svých sociálních sítích, pod příspěvkem se objevily desítky komentářů, které vystoupení odsuzovaly – samozřejmě od těch, kdo proti veřejnoprávním médiím konstantně bojují. A podle informací deníku FORUM 24 se věcí dokonce začala zabývat Česká školní inspekce, které pravděpodobně někdo z kritiků dal podnět.

Nejvíce reakcí vzbudil příspěvek na twitterovém účtu gymnázia, který reagoval na množství předchozích negativních komentářů. Stálo tam: “Chcete vědět, jak reagují vaši žáci na nálet trollů z IVČRN, Trikolóry apod.? Pochlubte se na FB, že u vás učí mediální výchovu Václav Moravec. Studenti nás potěšili a lektorovi děkujeme!” O věci se psalo i na webu zmiňované Trikolóry Václava Klaus ml., o čemž deník FORUM 24 informoval.

Tím ale útoky nekončí. Jak potvrdila ředitelka Gymnázia Na Zatlance Jitka Kmentová, na vedení školy se obrátila Česká školní inspekce. “Vysvětlili jsme, že se na hodině nejednalo o žádnou podporu či dehonestaci žádné politické strany. Pan Moravec hovořil o fungování veřejnoprávních médií,” sdělila deníku FORUM 24.

Totéž potvrzuje i učitel předmětu základy společenských věd Radek Aubrecht, v rámci jehož hodiny Moravec učil. Popsal, že gymnázium se dlouhodobě věnuje mediální výchově. V rámci pravidelné akce nazvané Mediální dny se zde pravidelně konají besedy se zástupci médií z celého spektra. V letošním roce sem dorazil i Moravec, kterému Aubrecht nabídl, aby odučil jednu z posledních hodin základů společenských věd. Tak se také stalo – a z této hodiny pochází inkriminovaná fotografie.

Ukázka komentářů na stránce Gymnázia Na Zatlance

“Tématem hodiny byla komparace veřejnoprávních a státních médií,” uvedl Aubrecht s tím, že se hovořilo například o koncesionářských poplatcích nebo o způsobu, jakým jsou obsazovány mediální rady, a to včetně Rady České televize. “O politice se na hodině nemluvilo,” říká jasně učitel základů společenských věd.

Škola se navíc na Twitteru později omluvila. “Omlouváme se všem, které mohl předchozí  příspěvek uvést v omyl. Filozofií gymnázia není podporovat diskusi znevažující či propagující politické strany a hnutí,” komentují zástupci gymnázia příspěvek s upozorněním na Moravcovo vystoupení.

Skutečným problémem zmiňované události, a to zejména udání České školní inspekce, je snaha očernit školu proto, že pozve na hodinu moderátora, který nevyhovuje části politického spektra. Gymnázium je okamžitě označeno za instituci, která politicky ovlivňuje děti, ač jejím posláním je mj. mediální výchova, výchova k demokracii či k evropanství. Není to Gymnázium Na Zatlance, kdo očerňuje politickou stranu. Klausova Trikolóra se naopak pokusila zneužít informaci o Moravcově účastni na hodině proto, že patří mezi uskupení, která kritizují Českou televizi – stejně jako KSČM, SPD nebo prezident republiky Miloš Zeman. A takovéto postupy, a to včetně udávání, jsou v přímém rozporu s tím, že Trikolóra hlásá boj za svobodu slova.

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner