Moravec ukázal, jak zahnat Babiše do kouta. Dám peníze Chartě 77, sdělil ministr

Andrej Babiš a Luděk Niedermayer (archiv F24)

Andrej Babiš a Luděk Niedermayer | FOTO: archiv F24

Ministr financí Andrej Babiš se v neděli v Otázkách Václava Moravce dostal poněkud do úzkých. Podobně jako když v Partii TV Prima nedokázal čelit poslanci TOP 09 Martinu Plíškovi, tentokrát se mu to nepodařilo proti europoslanci Luďku Niedermayerovi, a to zejména díky tomu, že spolu s moderátorem proti Babišovi používal argumenty, na které jej tým Marka Prchala prostě nedokázal připravit.

Nejvíce Babiše samozřejmě rozhodilo tvrzení, že zbohatl díky současnému šéfovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Ten totiž jako první použil korunové dluhopisy ze zákona z roku 1993, ovšem pro dluhopisy státní. Babiš do konce roku 2012 stihl věc využít pro svůj prospěch, ale je schopen říkat: „Neříkejte mi, že jsem něco využil. Finanční správa je absolutně nezávislá,“ tvrdil pořád dokola Babiš. „Pane ministře, Finanční správa podléhá ministerstvu financí,“ připomněl mu Niedermayer. „Ale je nezávislá,“ dostával se Babiš do úzkých, v nichž nedokázal říci nic jiného než to, že jakékoli tvrzení proti němu je lež.

(archiv F24)

„Tenhle zákon mohli napravit pan Kalousek a pan Sobotka a já ho teď napravím. Načtu, aby tyhle dluhopisy byly zdaněny,“ uvedl Babiš, čímž přiznal, že zákon považuje za špatný, ale sám jej využil pro svůj prospěch. „Aby s tím nebyl problém, já tyhle peníze dám na charitu,“ rozhodl pan ministr o tom, jak napravovat zneužití práva. „Pro mě 52 milionů nehraje roli. Já je rád dám na charitu, na Chartu 77,“ pokračoval Babiš.

Niedermayer uvedl, že by Babišovi měla Finanční správa doměřit daň. „Docela zajímavou indicií je, pokud dluhopisy Agrofertu skončily u jeho vlastníka,“ připomněl europoslanec. Ten navíc uvedl, že Babišův problém je zejména etický, protože v době transakce již byl v politice. „Pane ministře, kdybyste neměl Kalouska a Sobotku, musel byste si ho vymyslet,“ řekl Babišovi Moravec, když poněkolikáté opakoval, jak za všechno může Kalousek.

„Korunové dluhopisy jsou zákonem z pera vašeho Kalouska,“ opakoval pořád dokola Babiš. „Pane ministře, to je zákon z roku 1993. Ten nenapsal Miroslav Kalousek,“ upřesnil Niedermayer. Ministr financí stále tvrdí, že nic nevyužil ani nezneužil. Z celého pořadu bylo evidentní, že Babiš nejen že nebyl dostatečně připraven, ale zjevně ani nedokázal o většině věcí argumentovat jinak než tím, že všechno způsobil Kalousek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com