Morawiecki: Cesty Polska a Maďarska se kvůli válce na Ukrajině rozešly

Polský premiér Mateusz Morawiecki (Olaf Kosinsky / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Polský premiér Mateusz Morawiecki | FOTO: Olaf Kosinsky / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Cesty Polska a Maďarska se kvůli rozdílným postojům k válce na Ukrajině rozešly, řekl podle agentury PAP polský premiér Mateusz Morawiecki. V podobném duchu se již dříve vyjádřil také předseda maďarské vlády Viktor Orbán.

„Potvrzuji slova premiéra Orbána, že se cesty Polska a Maďarska rozešly,“ řekl Morawiecki v pátek večer při návštěvě obce Kózki východně od Varšavy. Orbán minulý týden řekl, že válka na Ukrajině otřásla maďarsko-polskou spoluprací, která je podle něj základem takzvané Visegrádské čtyřky (V4). Jejími členy jsou kromě Polska a Maďarska také ČR a Slovensko.

Varšava a Budapešť byly dosud v rámci V4 blízkými spojenci. Shodovaly se mimo jiné na kritice Evropské unie, která proti nim vede řízení pro porušování principů vlády práva.

Morawiecki dále uvedl, že Polsko se války na Ukrajině neúčastní, stejně jako mnoho dalších zemí se však snaží pomoci Ruskem napadené zemi přežít a zajistit její svrchovanost.

Orbánova vláda udržuje nadále úzké vazby s Moskvou, připomněla agentura DPA. V projevu z minulého týdne Orbán řekl, že Maďarsko se chce války „mezi dvěma slovanskými národy“ držet stranou. Poláci mají podle něj pocit, že je to i jejich válka a že se jí téměř sami účastní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články