Moskevská radnice zakázala komunistům shromáždění. Chtějí protestovat proti volebnímu podvodu

Ilustrační foto. (Pixabay/Vladvictoria)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/Vladvictoria

Úřad moskevského starosty odmítl povolit Komunistické straně Ruské federace uspořádat 25. září na Puškinově náměstí shromáždění. Oficiálně kvůli omezením v souvislosti s pandemií. Účastníci mohou být trestně stíháni, informovala v pátek agenturu TASS tisková služba odboru regionální bezpečnosti a boje proti korupci hlavního města.

TASS píše: „‚Moskevská samospráva obdržela oznámení o konání veřejné akce v podobě shromáždění, které se má konat 25. září 2021 od 14.00 moskevského času do 17.00 moskevského času na Puškinově náměstí za účasti až 5 tisíc lidí… Navrhujeme iniciátorům akce, aby se jí neúčastnili, a občanům, aby se jí neúčastnili. Zároveň upozorňujeme, že v případě konání akce mohou být její účastníci stíháni stanoveným postupem,‘ uvedla tisková služba.

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Odbor připomněl, že ve městě nadále platí zákaz veřejných akcí, v souvislosti s nímž nebylo shromáždění odsouhlaseno.

‚V současné době někteří iniciátoři uvedené akce prohlašují, že se bude konat formou setkání poslanců s voliči, a prostřednictvím internetových zdrojů a některých médií šíří výzvy k účasti na ní,‘ uvedla tisková služba. Poznamenala, že v souladu s požadavky federálního zákona se setkání poslanců Státní dumy s voliči konají na území určeném tomuto poslanci, v prostorách, na speciálně určených místech, jakož i na nádvořích, pokud jejich konání neznamená narušení podpory života, dopravy nebo sociální infrastruktury a komunikací.

‚Zdůrazňujeme, že území vyhlášené pro akci nesplňuje výše uvedené požadavky, a […] využití zvláštních podmínek pro setkání poslanců s voliči k jiným účelům, včetně vyjadřování a formování názorů, prosazování požadavků k různým otázkám politického, hospodářského, sociálního a kulturního života země a zahraničněpolitickým otázkám je nepřijatelné,‘ uzavřel odbor.“

Komunisté hned po volbách prohlásili, že došlo k jejich falšování a že byli připraveni o hlasy voličů, a dávají najevo svou nespokojenost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]