Moskevský patriarcha má k dispozici letadlo v ceně 43 milionů dolarů

repro: Meduza.io.

Právě přiletěl patriarcha Kirill | FOTO: repro: Meduza.io.

Patriarcha Kirill, nejvyšší představitel ruské pravoslavné církve, létá v soukromém letadle Gulfstream G450 v hodnotě 43 milionů dolarů. Jedná se o nové zjištění webu The Bell.

V letech 2013 až 2016 letadlo údajně patřilo offshorové (sídlící v zahraničí) společnosti „Helter Management Ltd“ registrované na ostrově Man. Ta je přidružená k ruské státní bance VTB. Letadlo bylo později zaregistrováno v San Marinu pod číslem T7-ZZZ. Provozovatel tohoto letadla, „Skyline Aviation SRL“, spravuje další proudová dopravní letadla, která využívá moderátorka státní televize Nailja Asker-Zadeová a manželka předsedy vlády Dmitrije Medveděva. Odhalily to poslední dvě zprávy protikorupční nadace Alexeje Navalného. Další dvě letadla spravovaná společností Skyline patří offshorovým společnostem přidruženým k VTB.

S využitím otevřených zdrojů se The Bell dozvěděl, že nejčastějším cestujícím v Gulfstreamu G450 byl patriarcha Kirill a použil jej také bývalý šéf štábu Kremlu Sergej Ivanov, místopředseda vlády Jurij Trutněv, Putinův vyslanec Nikolaj Cukanov a další vyšší úředníci. Co je na tom zajímavé? To, že státní úředníci využívají luxusních služeb poskytovaných soukromníky. U patriarchy je to nejspíš otázka vkusu, zda se má duchovní vůdce pohybovat po vezdejším světě takto.

Patriarcha také často cestuje na palubě jiných luxusních soukromých letadel. Podle ruské pravoslavné církve jsou za poskytování těchto služeb odpovědní soukromí sponzoři.

Letecké dopravní služby státních úředníků jsou oficiálně prováděny prostřednictvím veřejných zakázek, ale databáze „SPARK-Marketing“ neobsahuje žádné záznamy o vládních obchodech se společností Skyline Aviation SRL. Není také známo, kdo vlastní tuto společnost a zda je spojena s VTB Bank.

Pokud jde o patriarchu, jeho záliba v luxusu je známá. V roce 2012 vyvolal pobavení pokus retušovat na fotografii patriarchy jeho hodinky v ceně několik tisíc dolarů. Prozradil ho odraz hodinek na naleštěném stole, který zapomněli autoři retušovat. Na vině podle církevních orgánů byla fotoeditorka.  Zřejmě retušovala nedůsledně.

Zdroj: (Meduza.io)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner