Moskva jásá, davy se radují. Ruský Sputnik V funguje zcela dokonale

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Žádná jiná vakcína, vyvinutá proti nákaze covid-19, takto dokonale nefunguje. Můžeme se o tom přesvědčit denně. Úspěch za úspěchem, Moskva jásá, davy se radují a tajné služby Ruska spolu s putinovskými ideology si připisují další bodíky. Protože ten úspěch je primárně jejich.

Málokteré takzvané aktivní opatření KGB fungovalo během studené války tak perfektně, jako operace Dejme Sputnik Západu. Je připravena dobře, a prosím, vůbec nehleďte na nějaké ty chybičky, kterých si my šťouralové všimneme. Jako například fakt, že data, která ruští biologové publikovali v prestižním lékařském časopise The Lancet, jsou úplně jiná, než reálně dodaná vakcína. Prosím vás, taková prkotina.

Alexej Navalnyj  (Instagram/Alexej Navalnyj)

Jde totiž primárně o to, aby Sputnik vylepšil obraz Ruska v jiných zemích. Primárně v těch pro něj nepřátelských (což jsme pochopitelně i my), ale i v těch, které se k Rusku staví neutrálně, ba lhostejně. Je potřeba poněkud napravit blamáž s ruskými zdravotníky a lékaři, kteří přijeli „pomáhat“ do Itálie loni. Jak se ukázalo, byli tam na dvě věci. Na nic a na exkrement. Ale dodnes řada jednoduchých lidí věří, že je tam Putin poslal nezištně pomáhat.

Shrňme si úspěchy Sputniku jako aktivačního činidla propagandy. Tak především podpora autokratických režimů. Sputnik s pompou dodán do Maďarska Orbánovi, který se láskou k Putinovi netají. Dále dodán do Brazílie, kde ho nadšeně uvítal prezident Bolsonaro, autokrat klasického Latinskoamerického typu. A zde právě ona chybka – dodaná vakcína byla nějaká jiná, než pravila zaslaná data.

Dalším úspěchem je reálný dopad na funkcionalitu některých demokratických prezidentů. Sputnik V zapříčinil pád premiéra Matoviče na Slovensku. Zásah, potopeno. A že Slováci chtějí dodávku zkontrolovat? Tak to ne, ihned jí pošlete zpět, durdí se Moskva. Zásah, potopeny i čluny s přeživšími. Dále ohrozil existenci vládní koalice v Rakousku. Zásah, loď poškozena, pálíme dál.

Bohumil Doležal (archiv)

Hned vedle Německo. Jako spolkový stát se co do přístupu k vakcinaci decentralizuje, řada zemí odmítá snahy kancléřky Merkelové o jednotný evropský postoj, a zvažuje či přímo objednává Sputnik. Zásahů několik, flotila silně poškozena. A jen na okraj zmíním onemocnění argentinského prezidenta, který se Sputnikem očkovat nechal, a poté covid dostal. Zásah, kapitán lodě vyřazen.

A naposled Evropská unie. Vlastně nejdůležitější střelba z těžkých ruských zraní. Podávejte se, občané EU, jak to Brusel zvládá. Vždyť ani není schopen vám vakcínu zajistit. A my vám jí dodáme! Tedy, prodáme, samozřejmě. Ale vy budete mít radost, vakcínu a dobrý pocit, že někdo těm bruselským lumpům ukázal. Zásah.

Řada lidí má za to, že skutečně jde o nezištnou pomoc, stejně jako v řečené Itálii. Vůbec nevnímá, že Rusko ani není schopné slíbenou vakcínu dodat. Vlastně ani vyrobit. Jde často jen o symbolické množství, a ani smluvně zajištěný počet.

Ale po světě se ozývá – nechceme špatné západní vakcíny, ta ruská je cestou z pekla. Co je ovšem úsměvné, je fakt, že množina odpůrců vakcinace se velmi často překrývá s množinou těch, kteří Sputnik prý chtějí, a to co nejdřív a bez schválení.

FORUM 24 (archiv)

Tolik tedy k totálnímu úspěchu Sputniku V jako dokonalého nástroje ruské propagandy. Tím je totiž primárně. Funguje perfektně a všude. Dokonce i v demokratických zemí se soudnými politiky a sumou soudných občanů. Takže – máte snad ještě nějaké pochybnosti?

Jenže, milí čtenáři, vy máte určitě na mysli spíš to, zda se jedná o vakcínu kvalitní, dobře odzkoušenou a vyráběnou přesně podle předložených dat. Tak v tom případě se omlouvám. Kvalitní? Ruští vědci možná vyvinuli něco dobrého, ale… Dobře odzkoušená? Nevíme, data chybí, nikdo je z Ruska zatím nikomu neposlal. A výroba? Příjemci ze zahraničí tvrdí, že dostali něco jiného, než Rusko předložilo veřejnosti přes Lancet. Takže – je mi líto, ale fanouškům Sputniku nezbývá než věřit. Moskvě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner