Moskva je zasažena novou agresivní mutací viru. Očkování vázne

Moskva, ilustrační foto. (Pixabay/falco)

Moskva, ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/falco

V pátek byl v Moskvě zaznamenán historicky nejvyšší počet nových případů nákazy koronavirem a městské zdravotnické úřady varovaly, že se alarmujícím tempem šíří nové agresivní mutace viru.

Ruská národní pracovní skupina pro koronaviry potvrdila v Moskvě za posledních 24 hodin 9 056 nových případů covidu-19, což je o 46 procent více než v předchozím dni, informuje server Themoscowtimes.com.

Starosta Sergej Sobjanin v pátek přistoupil k prodloužení určitého počtu omezení v hlavním městě ve snaze šíření viru zastavit. Sobjanin mimo jiné nařídil uzavřít park pro fanoušky Euro 2020, zrušil masové akce s více než 1000 účastníky a prodloužil zákaz vycházení pro bary a restaurace do 23.00 hodin.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Předchozí nejvyšší počet případů byl v Moskvě zaznamenán 24. prosince, kdy bylo uprostřed druhé vlny nákazy v zemi hlášeno 8203 případů.

Moskva začala urychleně reprofilovat nemocnice, aby zvýšila počet lůžek dostupných pro pacienty s koronavirem. Počet vyhrazených lůžek pro covid-19 se nyní téměř vrátil na úroveň z doby prvního vrcholu hospitalizací loni na jaře.

Je velmi pravděpodobné, že čelíme novým, agresivnějším variantám, které se šíří rychleji, řekl Sobjanin během videokonference s vládními úředníky bojujícími s pandemií.

Ztrojnásobuje se, je tu obrovská dynamika, kterou jsme během předchozích vln neviděli.

Vedle nových omezení masových akcí Sobjanin ukončil v hlavním městě týden pracovního klidu, kdy byli zaměstnanci posláni na týdenní placenou dovolenou ve snaze zastavit šíření koronaviru mezi pracujícími obyvateli hlavního města, kteří podle zdravotnických orgánů představují většinu nakažených.

Byla také vyhlášena povinná očkovací kampaň pro pracovníky ve službách a náměstkyně primátora Anastasia Raková v pátek uvedla, že počet plánovaných očkování se zvýšil čtyřnásobně. Ve čtvrtek Sobjanin uvedl, že přibližně 1,8 milionu obyvatel Moskvy bylo očkováno alespoň jednou dávkou vakcíny proti koronaviru, což je přibližně 15 procent populace.

Přední zdravotníci však varovali, že dopad zrychleného očkování se projeví až po několika týdnech a Moskva ještě zdaleka nedosáhla takové úrovně proočkovanosti, aby se přiblížila kolektivní imunitě.

V pátek bylo v Rusku hlášeno 17 262 nových případů onemocnění koronavirem, což představuje 23procentní nárůst a nejvyšší denní počet od 1. února.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]