Od 1. července zavedla Čína kontroly vývozu široké škály výrobků, které lze použít ve vojenství a zboží dvojího užití. Toto rozhodnutí přijalo čínské ministerstvo obchodu 30. května. Problémy se zpřísněním má především Rusko.
Podle listu The Moscow Times seznam zahrnuje „zařízení, software, technologie, náhradní díly, komponenty a motory pro letectví a kosmonautiku; vše potřebné pro výrobu plynových turbín; některá zařízení a software pro slévárenství a hutnictví; a veškerou konstrukční a technologickou dokumentaci pro tato odvětví. Vývoz těchto výrobků nyní vyžaduje povolení ministerstva obchodu (například pro letectví a kosmonautiku) nebo licenci na vývoz zboží dvojího užití (například pro zařízení a technologie pro výrobu žáruvzdorných slitin).“
Ruští dovozci tvrdí, že už narazili na problémy. Posouvají se termíny, protože celníci teď budou kontrolovat mnohem více nákladů. Jeden z dovozců pro list řekl, že dříve se kontroloval jeden kontejner z padesáti, ale tento týden zkontrolovali celníci úplně všechny kontejnery, i když obsahovaly zboží, které nebylo na kontrolním seznamu.
„Kontroly navíc ohrožují šedá a černá schémata dodávek, kdy je jeden výrobek deklarován jako jiný, například části letadel jsou dodávány jako plastové pánve nebo část nákladu není deklarována vůbec,“ říká zdroj listu The Moscow Times. „Přiznejme si to, obrovský objem dovozu se nyní dostává do Ruska prostřednictvím podvodných schémat, a pokud se tato schémata zhroutí, hodně ztratíme, nebo zaplatíme více.“
Některé společnosti zahraničního obchodu doufají, že setkání Vladimira Putina s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na summitu ŠOS tento problém s dodávkami vyřeší. Manažer jedné logistické společnosti však vzpomíná, jak se nenaplnily naděje, že jejich předchozí setkání (Putin navštívil Peking v polovině května) pomůže vyřešit problémy s platbami za čínské zboží: o problému se sice mluvilo, ale po tomto setkání bylo mnohem obtížnější platit. „Možná se to nestane ani tady,“ obává se.
Zpřísnění je zjevně důsledkem tlaku Spojených států, které hrozí uvalením sankcí na toho, kdo bude do Ruska vyvážet výrobky s možným použitím pro armádu. Hrozí také sankcemi bankám, které umožní Rusku provádět mezinárodní platby. Bez nich je obchod velmi ztížený.
„Podle čínských celních údajů vývoz země do Ruska poprvé od začátku války na Ukrajině poklesl, když se v březnu 2024 snížil o téměř 16 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Pokles nastal poté, co velké čínské banky začaly omezovat platby z ruských bank. Situace s platbami z Ruska do Číny se na konci března prudce zhoršila, přibližně 80 procent transakcí bylo vráceno,“ uvedl pro list Izvestija anonymní zdroj z ruské podnikatelské komunity.