Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová je známá svým ostrým jazykem. Tentokrát se vrátila k nejdůležitějšímu problému současného Ruska, totiž co bude s pražskou sochou maršála Koněva. Je jí úplně jedno, čím vším Koněv (kromě role osvoboditele) ještě byl a komu socha vlastně patří.
Podle toho, co Zacharovová řekla ve čtvrtek pro agenturu TASS, by se o přemístění sochy nemělo rozhodovat jednostranně. Její odstranění je údajně porušení bilaterální smlouvy z roku 1993, protože ta počítá s mechanismem konzultací.
„Otázka, čí majetek je památník, nemá v daném kontextu význam. Je zjevné, že svévolné odstranění pomníku nezapadá do řádného plnění závazků ohledně péče o památníky… Vzhledem k nezbytnosti zajistit přístup k památníku by se otázka o tom, kde se nachází, neměla řešit jednostranně. Lze v této souvislosti uplatnit článek pět smlouvy, který předpokládá rozsáhlý mechanismus konzultací na různých úrovních… V daném případu nelze hovořit o tom, že by česká strana plnila tato ustanovení smlouvy. Povinnost náležitého plnění tohoto dokumentu spočívá na vládě.“
Je vidět, že Rusové neberou v úvahu vyjádření našeho ministerstva zahraničí, které začátkem dubna sdělilo v tiskové zprávě: „Socha maršála Koněva je válečným pomníkem, a vztahuje se tak na ni Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993, přemístění sochy ale není v rozporu s jejím zněním.“
Navíc ministerstvo připomnělo, že se Česká republika na základě dohod s Ruskem na svém území řádně stará o čtyři tisícovky válečných hrobů, památníků a pomníků. Pokud někdo porušuje smlouvu, tak je to Rusko. Přes mnoho let vyjednávání nebyly v Rusku obnoveny válečné pomníky padlých československých legionářů.
Letos je všechno, co se týká konce druhé světové války, pro Moskvu citlivé. Je výročí 75 let od porážky Německa. Protože se v současnosti Rusku moc nedaří, obrací se ke slavné minulosti. Jenže nebyla vždycky stoprocentně tak slavná, například SSSR měl v roce 1939 s nacistickým Německem smlouvu o neútočení známou jako pakt Ribbentrop-Molotov. Zavázali se k neútočení, rozdělili si sféry vlivu a Moskva dodávala Německu strategické suroviny i v době, kdy Hitler bombardoval Británii. To je potřeba nějak zakrýt.
Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil v souvislosti s odvezením maršálova pomníku trestní stíhání, které by dopadlo na představitele nezávislé samosprávy v Praze 6. Když pomineme, že by se tak dělo podle zákona, který byl schválen až po odstranění sochy, je to ukázka ruského způsobu myšlení. Zůstaly jim sovětské imperiální fantazie a zahraničí je pro ně jen prostor, kde mohou podle svého uvážení prosazovat svůj vliv. Také nechápou, že někde může existovat něco jako samospráva, do které stát nemůže v některých věcech mluvit. To v Rusku neznají, tam končí všechny nitky v Putinově Kremlu. Nebo to chápou a nelíbí se jim to, nejsou rádi a chtěli by to změnit. My to ale změnit nechceme a to je všechno. Krom některých kolaborantů, ti by se na cizí moci rádi přiživili.
Petici na podporu starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře můžete podepsat ZDE.