Moskva zkracuje vodítko pro občany. Na přejezd hranic bude rezervace

Ilustrační foto (Shamil Khakirov / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)

Ilustrační foto | FOTO: Shamil Khakirov / Wikimedia Commons / CC BY 2.0

Hranice není žádné korzo, pravil kdysi po „krizových letech“ soudruh Gustáv Husák, načež spadla klec. Nastala doba výjezdních doložek, pro těžší případy zabavení pasů. Rusové, kteří na to měli a chtělo se jim, si zatím jezdili do světa. Zřejmě se ale pomalu utahuje oprátka a zkracuje vodítko.

„Majitelé vozidel budou mít povinnost rezervovat datum a čas překročení hranic země. Takové ustanovení se objevilo v textu návrhu zákona, kterým se mění postup pro průjezd automobilů po úsecích silnic přiléhajících k hraničním přechodům, připraveného pro druhé čtení. Návrh zákona byl předložen Státní dumě v létě 2022,“ píše list Kommersant. Důvodová zpráva je legrační. Změny legislativy jsou „nutné z důvodu restrukturalizace logistických tras v souvislosti s omezením a sankcemi v souvislosti s koronavirem“.

Rudé náměstí v Moskvě (Pixabay/CardFe)

Tak určitě. Jistě to nemá žádnou spojitost s tím, že ze země masově unikají muži, kteří se obávají mobilizace s následnou možností hrdě padnout na ukrajinských pláních. Ještě ten koronavirus do toho, chápeme. To se prostě restrukturalizovat musí.

Časy překročení hranic se budou muset rezervovat jak pro vozidla ruských občanů a dopravců, tak i pro vozidla zahraniční a pokud budou změny přijaty, budou platit od 1. března 2023. Podezřívavé občany (tedy v Rusku skoro všechny) nejspíš napadne, že další vlna mobilizace přijde na jaře.

Zajímavost ale nacházíme v detailu. Dokument navrhuje, že u hraničních přechodů musí být parkoviště vybavena zpevněnými vjezdy, osvětlením, odpadkovými koši a bezplatnými toaletami. Z toho si odvodíme, že dosud hraniční přechody osvětlení, odpadkové koše a toalety zadarmo neměly. Vidíte? Modernizace ruské infrastruktury pokračuje!