Moudra z SPD: Lipavský se má stydět, že mu v roce ’89 byly jen čtyři roky, a Pekarová za to, že jako předškolák neseděla ve vězení

Tomio Okamura (SPD) (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Tomio Okamura (SPD) | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

Tomio Okamura se ve středu před hlasováním o důvěře nové vládě Petra Fialy zřejmě snažil vyrovnat Andreji Babišovi. Své úvodní vystoupení měl dlouhé, zmatené, míchal do sebe různě témata. Urážel kolegy, napadal je. Ne jednou jeho vystoupení pobavilo. Možná má dokonce na kontě nejzábavnější vystoupení; a to je, především v konkurenci Babiše, opravdu pěkné ocenění.

Okamura totiž část svého vystoupení věnoval tomu, že jeho SPD je prý ve sněmovně jedinou a nejopravdivější pravicí. A protože do sněmovny dostal Jaroslava Baštu, použil jméno disidenta přibližně stokrát. Mnohokrát zaznělo, že Jaroslav Bašta seděl jako politický vězeň, že podepsal Chartu 77.

()

A tady se Okamura dostal do složité situace. Nejprve vyčítal předsedkyni poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové, že co vlastně dělala před rokem 1989 a proč nepodepsala Chartu tak jako Jaroslav Bašta. Důvod je jednoduchý. Pekarová Adamová je narozená v roce 1984. Do vězení nešla asi kvůli tomu, že ve školce nevedla hlasité protikomunistické řeči, a Chartu asi nepodepsala, protože v roce 1977 nebyla na světě.

„Ano, Tomio Okamura má pravdu, opravdu jsem nepodepsala Chartu 77. I moji rodiče v té době byli ještě nezletilí… Zároveň dopředu říkám, že jsem nepodepsala ani Několik vět, protože to jsem sice na světě už byla, ale ještě jsem neuměla psát,“ reagovala na výpad Okamury Markéta Pekarová Adamová.

A to není vše. Když Tomio Okamura členům vládních stran vyčítal, že neseděli ve vězení jako Jaroslav Bašta, a ptal se, kde byli před rokem ’89, polohlasně zaznělo: tahal jsem kačera. To se Okamury dotklo. S největší pravděpodobností větu o kačerovi řekl ministr zahraničí Jan Lipavský, který se narodil v roce 1985 a do roku 1989 tedy pravděpodobně tahal onoho kačera.

Jenže to se Okamurovi nelíbilo. „Je ostudou, jestli takový člověk je vůbec ministrem,“ řekl šéf SPD.

Mnohahodinové jednání předcházející hlasování o důvěře nové vládě bylo povedenou estrádou a přehlídkou opozičních poslanců. Teď už se Fialova vláda může plnohodnotně věnovat napravování škod po vládě Andreje Babiše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]