Možná budu zatčen, oznámil Donald Trump. Své stoupence vyzval k protestům

Donald Trump (ČTK)

Donald Trump | FOTO: ČTK

Bývalý americký prezident Donald Trump v sobotu přišel s tvrzením, že by v úterý mohl být zatčen. Nasvědčují tomu podle něj informace unikající z prokuratury na Manhattanu, která exprezidenta vyšetřuje pro podezření z finanční trestné činnosti. Trump ve vyjádření na své sociální síti Truth Social vyzval své stoupence, aby vyšli do ulic. Státní zastupitelství se k věci odmítlo vyjádřit, napsala agentura Reuters.

Trumpovo tvrzení přišlo poté, co se v médiích objevila informace, že manhattanský státní zástupce Alvin Bragg konzultuje s úřady v New Yorku možné bezpečnostní aspekty scénáře, podle něhož by došlo k obžalobě Trumpa. List The New York Times předtím informoval, že exprezident by brzy mohl čelit obžalobě v případě údajných plateb za mlčenlivost dvou žen v období vrcholící kampaně před prezidentskou volbou roku 2016.

Ruský prezident Vladimir Putin (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Trump nespecifikoval, v jaké souvislosti zatčení očekává, rovněž neuvedl, zda pouze spekuloval na základě informací v médiích, nebo zda má pro svou předpověď i jiný zdroj. Hovořil pouze o „nelegálních únicích“ informací z manhattanské prokuratury, kterou znovu označil za zkorumpovanou.

„Protestujte, vezměte si zpět naši zemi!“ dodal na závěr svého příspěvku, v němž někteří američtí novináři viděli ozvěny rétoriky, která předcházela násilnostem v sídle Kongresu 6. ledna 2021.

Pokud by prokuratura skutečně obvinění proti Trumpovi vznesla, šlo by o první trestní stíhání některého z amerických exprezidentů. Pro Trumpa by zároveň nemuselo být poslední, neboť prezident z let 2017 až 2021 čelí vyšetřováním i v dalších kauzách, především kvůli své kampani po prohraných volbách roku 2020 a kvůli neochotě odevzdat po odchodu z Bílého domu citlivé vládní dokumenty.

Ve výše zmíněné kauze z roku 2016 jde o platby v celkové výši 280 tisíc dolarů (6,3 milionu korun), které někdejší Trumpův osobní právník Michael Cohen prezentoval jako úplatky dvěma ženám za mlčenlivost týkající se jejich románků s Trumpem. Ten intimní styk s pornoherečkou Stormy Daniels a modelkou Karen McDougalovou popírá. Braggovo vyšetřování se netýká přímo tohoto aspektu, nýbrž otázky, zda tehdejší prezidentský kandidát spáchal zločin, když transakce nebyla nahlášena jako výdaj na volební kampaň. Právník Cohen byl později odsouzen za porušení pravidel financování politických kampaní a další zločiny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články