Možná by bylo dobré komunikovat, pane vicepremiére. Dostálová se pustila do Hamáčka

Klára Dostálová a Jan Hamáček (Úřad vlády ČR)

Klára Dostálová a Jan Hamáček | FOTO: Úřad vlády ČR

Kdo ve čtvrtek narazil na komunikaci vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) a ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO), musel mít pocit, že spolu nesedí ve stejné vládě. Šéf sociálních demokratů si totiž na twitteru postěžoval na podmínky dotací pro obyvatele jižní Moravy. Dostálová mu přímo pod jeho příspěvkem vysvětlovala, že je vše jinak, a vyzvala ho k lepší komunikaci.

„Po tornádu musíme pomáhat, ne kádrovat! Upozornil jsem premiéra Andreje Babiše, že podmínky ministerstva pro místní rozvoj pro dotace mohou být pro žadatele problém. Přece nebudeme trestat lidi až 3 roky zpětně, protože např. měli exekuci a zaplatili svoje dluhy,“ napsal ve čtvrtek dopoledne na twitteru vicepremiér Jan Hamáček.

Ke svému příspěvku přiložil dokument, podle kterého musí zájemce o dotaci čestně prohlásit, že v době podání žádosti a po dobu tří let před podáním žádosti není a nebyl v úpadku či likvidaci ani mu úpadek nehrozí.

„Možná by bylo dobré komunikovat, pane vicepremiére. Exekuce řeší ministryně spravedlnosti a poslanec Nacher. Bylo vydáno stanovisko, že nelze zabavit tyto peníze,“ napsala Hamáčkovi přímo pod jeho příspěvek ministryně Dostálová.

Pomoc lidem zasaženým tornádem provázejí zmatky a nejasnosti už od začátku. Podle původních pravidel se měla státní dotace dokonce snižovat o dary z veřejných sbírek a úhrady od pojišťoven. To nadzvedlo ze židlí nejen opozici, ale také veřejnost.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

„Vláda tak de facto ukradla peníze, které lidé posílali, a učinila z nich příjem státu. Všem odpovědným, kteří si svůj majetek pojišťovali, navíc vláda vzkázala, že jsou blbí. To je zločin a morální hazard,“ vzkázal tehdy například bývalý poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek. 

Dostálová po kritice navrhla z opatření vypustit omezení týkající se sbírek. To nakonec vláda v minulém týdnu na mimořádném jednání schválila. Údajnou chybu pak ministryně svalila na úředníky. „Nikdy jsme nechtěli snižovat dotaci o dary, bohužel úřednická formulace bodu 7 programu Živel, která měla lidi chránit před nepříjemnostmi a měla technicky usnadnit dodržování pravidel, v kontextu celé situace vyzněla špatně a necitlivě,“ prohlásila.

„Kompetentní ministr se neschovává za úředníky. Předkladatelem je člen vlády, ministr, a nikoliv úředníci. Je ostudou vlády, že něco tak neuvěřitelného schválila,“ prohlásil následně šéf lidovců Marian Jurečka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články