Možnost Hamáčkovy porážky v souboji o post šéfa ČSSD se zvyšuje, ale nová kandidátka na předsedkyni to neovlivní

ČSSD

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: ČSSD

Říkat o nějakém sjezdu politické strany, že je přelomový, zavání jedním velkým klišé. Za přelomový se ve skutečnosti označuje každý druhý a stejně tak to platí o volbách do poslanecké sněmovny. Ty jsou také každé čtyři roky považované za přelomové. Přesto ale nadcházející sjezd České strany sociálně demokratické přelomový dost možná opravdu bude, protože se může stát posledním sjezdem sociálních demokratů před tím, než opustí sněmovní lavice. Už jenom z toho důvodu se na něm můžeme dočkat docela zajímavých věcí a kotrmelců. Zoufalá strana, které jde o všechno, zkrátka dělá zoufalé věci.

I když se to tedy stále ještě nezdá zcela pravděpodobné, může se docela dobře stát, že sociální demokracie skutečně několik měsíců před volbami změní předsedu a do svého čela zvolí současného stranického místopředsedu a ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka.

archiv

Na první pohled to sice nedává příliš velký smysl, protože tím jen vymění jednoho člena vlády Andreje Babiše za jiného. Důležité je však to, že Petříček dnes působí jako někdo, kdo v Babišově vládě dokáže zastávat hodnotová a principiální stanoviska výrazněji a viditelněji než šéf ČSSD Hamáček.

Například v otázce hájení nezávislosti České televize nebo v případě účasti ruského Rosatomu v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Vypadá to, že Tomáš Petříček se celkově nebojí jít alespoň zčásti v současné vládě do nějakých střetů. Byť vzhledem k tomu, že sociálně demokratická strana stále zůstává členem Babišova kabinetu, což se do voleb už asi nezmění, nemá to zase kdovíjak velký význam – snad jen symbolický.

Další věc je ta, že Tomáš Petříček je dnes možná pro část straníků někým, u koho mají pocit, že je vůči jejich hlasům a názorům otevřenější a vstřícněji naladěný než Jan Hamáček. U Petříčka také mohou vnímat ochotu k určitým změnám a celkově jistou svěžest a novou energii.

Překvapivá kandidatura Kateřiny Valachové

Kdežto současný předseda v jejich očích může být zabetonovaný ve svém způsobu fungování, kdy se více věnuje své funkci ministra, vicepremiéra a svému působení v čele Ústředního krizového štábu než vlastní partaji – a na to jsou zvlášť někteří sociální demokraté citliví a nelibě to nesou.

archiv ČSSD

Všechny tyhle důvody – kromě obyčejné touhy po změně a panické potřeby tváří v tvář volební porážce alespoň něco podniknout – nakonec mohou stát za tím, že Tomáš Petříček může být na on-line sjezdu sociálně demokracie 9. a 10. dubna zvolen novým šéfem ČSSD, který ji povede do říjnových voleb.

I když jsou tady ještě další kandidáti na předsedu, respektive předsedkyni, kteří ovšem mají výrazně menší šanci na úspěch. Ve středu například poněkud překvapivě svou kandidaturu do čela partaje oznámila poslankyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.

„Budu se ucházet o funkci předsedkyně sociální demokracie. Za posledních dvacet let se ČSSD dostala z více než 30 procent hlasů ve volbách na čtyři procenta v průzkumech. Je čas tenhle tobogan stopnout. Místo zákulisních manévrů musíme začít mluvit s lidmi a získat znovu jejich důvěru. Je poslední šance ukončit sérii špatných kompromisů a kreslení nepřekročitelných čar. Jsem připravena uskutečnit změnu,“ napsala Valachová na své facebookové stránce.

Jedna hlavní alternativa 

A pak tady máme ještě starostu městské části Brno-Líšeň Břetislava Štefana, který rovněž kandidatuje na předsedu strany. V rozhovoru pro Info.cz řekl velmi důležitou věc: „Mám dojem, že tady před sjezdem nevzniká více drobných personálních variant, ale jedna primární alternativa k současnému stavu. Ke stavu, který reprezentuje Jan Hamáček. Také proto mám nominaci nejen na předsedu, ale také na statutárního místopředsedu. Dává mi to prostor stát se součástí nového vedení sociální demokracie v různých rolích a nemusíme začínat debaty o konkrétních postech. Podpořím tu variantu, která mi bude dávat největší smysl pro naši stranu.“

Z toho, co Štefan dále říká, je zjevné, že z dua Hamáček–Petříček je jeho favoritem na post předsedy právě Tomáš Petříček. I to zvyšuje pravděpodobnost toho, že by nakonec ministr zahraničí mohl uspět a novým stranickým šéfem se stát.

Pokud jím bude zvolen, bude to samozřejmě zčásti překvapivé, přinese to celou řadu dalších zajímavých a pozoruhodných událostí a na politickou scénu to vnese nový ruch a dynamiku; ovšem, jestli to může výrazněji pomoci sociálním demokratům před volbami do sněmovny, záleží na tom, v jakém vnitřním souladu, respektive nesouladu, a harmonii po blížícím se on-line sjezdu budou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner