Zdechovský: Voliče je třeba oslovit i na TV Šlágr

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) (Pavel Hofman / se souhlasem)

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) | FOTO: Pavel Hofman / se souhlasem

Tomáš Zdechovský je jednou z nejvýraznějších tváří KDU-ČSL. Nyní tento europoslanec zvažuje, zda bude usilovat o post předsedy strany, který před několika dny uvolnil Marek Výborný. V rozhovoru pro FORUM 24 Zdechovský vysvětlil, z jakého důvodu stále není rozhodnut o své kandidatuře, proč mu nevadí jít do pořadu Jaromíra Soukupa, nebo jak zareagoval na to, že ho Andrej Babiš označil za práskače.  

Pane europoslanče, začínáte druhé volební období v Bruselu. V čem nastala změna proti předešlým letům?

Určitě v tom, že už mám něco za sebou a v tomto období si už dělám práci, kterou jsem chtěl dělat. V České republice není příliš známá práce koordinátora. Ale to je v podstatě člověk, který rozhoduje o tom, co daný výbor dělá. Tím, že jsem tuto funkci získal v kontrolním výboru, tak se mohu začít věnovat tématu reformy EU, a to je pro mě to, co jsem chtěl. Jako bonus k tomu je místopředseda výboru pro zaměstnanost a člen japonské delegace. Prostě to skvěle klaplo podle mých představ.

Máte pocit, že Evropská unie projde tolik vyhlíženou reformou? Které kroky by podle vás byly nejdůležitější?

Pokud chce Evropská unie být konkurenceschopnou a efektivní, musí začít od reformy svých struktur a následně politik. Řada z 34 agentur Evropské unie se ukázala jako neefektivní. Proto je potřeba je buď změnit, nebo zrušit. Pak budou peníze pro agentury a politiky (ve smyslu, jakou legislativu řešit, pozn. red.), které chceme v současné době posílit. Například ty, které se zabývají změnami klimatu, bezpečností nebo inovacemi.

()

Vaše volební kampaň nepřipomínala lidoveckou „klasiku“. Zvolil jste i návštěvu na Šlágru a rozhovor jste poskytl i Jaromíru Soukupovi. Za to jste dostal na sociálních sítích co proto. Byla to součást taktiky?

Ano, určitě. Když jste se podívali po hlavních českých médiích, tak z europoslanců se tu hrála pouze tři jména. A já jsem měl jen omezenou možnost prezentace své práce veřejnosti. A je nutné si říci věci na rovinu. Pokud mě pozvaly za poslední dva roky do svých diskusních pořadů jen Prima a Seznam, je těžké pak přesvědčovat lidi, že v Bruselu něco skutečně děláte a nejezdíte tam jen na chlebíčky.

TV Šlágr a Barrandov mají jedno společné. Pokud jste jejich pravidelný divák, málokdy z nich přepínáte na jinou televizi. Měli jsme před sebou analýzy kampaní do Poslanecké sněmovny a prezidentských voleb a věděli jsme, že tam najdeme mezi diváky především obyvatele malých obcí a měst, což jsou naprosto jednoznačně vyprofilovaní diváci. Věděli jsme, že tam musíme zacílit část své kampaně, nebo je osloví někdo jiný. A to se podle mě povedlo, protože ostatní kandidáti těmito televizemi pohrdali. Ten, kdo to kritizuje, by měl vystoupit ze své sociální bubliny a jít mezi obyčejné lidi a bavit se s nimi. Příštím prezidentem bude ten, kdo dokáže oslovit i tohoto voliče.

Teď se hodně mluví o tom, že budete kandidovat na předsedu KDU-ČSL. Čeká vás skutečně další předvolební boj?

Já jsem uvedl, že to zvažuji, protože chci, aby to nebyl souboj pouze pár lidí, ale byl to souboj i vizí. Samozřejmě že v tom hraje roli řada aspektů, které je potřeba probrat s lidmi v KDU-ČSL. Marek Výborný dokázal stranu spojovat a předsednictvo se vydalo určitým směrem. A za to Markovi patří obrovský obdiv a respekt. Já osobně určitě dokáži přitáhnout řadu lidí, kteří by KDU-ČSL nikdy nevolili, včetně skupin, o kterých si řada lidí v České republice myslí, že by nás nikdy volit nemohly. A platí to i naopak. A proto je potřeba tu diskuzi vést otevřeně a velmi intenzivně se všemi lidmi v KDU-ČSL. I s těmi, kteří mě z nějakého důvodu nemají rádi.

Čím tedy chcete své spolustraníky přesvědčit, že budete případně nejlepším předsedou?

Pracovitostí (smích), schopností dávat věcem vizi a jít si za ní. Ten, kdo mě zná, tak ví, že se práce nebojím, a vždy si jdu přímo za cílem. Nerad prohrávám, proto se snažím udělat daleko více, než je obecně u politiků zvykem.

Proti vám se zřejmě postaví silné kalibry a zkušení politici jako Jan Bartošek a Marian Jurečka. Jak vnímáte své šance?

Stejně jako jejich. Vše je otevřené. Honza Bartošek i Marian Jurečka jsou obrovsky zkušení politici s tahem na branku. Oba udělali pro KDU-ČSL obrovský kus práce Předsedou musí být ten, kdo bude nejlepší. Ten, který KDU-ČSL někam posune.

Kdyby to nevyšlo vám, kdo by byl nejlepším šéfem KDU-ČSL?

Každý z kandidátů, kteří připadají v úvahu, bude nejlepším šéfem. Vedle Mariana Jurečky a Honzy Bartoška by byla skvělá Šárka Jelínková, Vít Kaňkovský a další. Já osobně rozhodně budu KDU-ČSL i v budoucnu maximálně pomáhat.

Pokud se stanete předsedou, ovlivní to vaše působení v Bruselu? Některým lidem totiž vadí ono sezení na dvou židlích.

Ano, to je jedna z věcí, kterou bych musel řešit. Proto své rozhodnutí o kandidatuře chci ještě důkladně zvážit.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jednou za čas se vám stane, že se v debatě na sociálních sítích dokážete rozčílit. Co Vás zaručeně vytočí?

Lži. Nemám rád, když někdo lže o věcech, o kterých nic neví.

Dá se předpokládat, že s Andrejem Babišem, který vás označuje za práskače, byste zřejmě k jednacímu stolu kvůli spolupráci neusedl, že?

(Smích) Já jsem ho zval opakovaně na kafe, abychom si to vyříkali. Myslím, že teď je čas Vánoc, doba usmíření, tak kdyby chtěl, rád si na něj čas udělám. Člověk se musí občas nad podobné emocionální výlevy lidí v politice povznést. Jinak byste se nemohl bavit s nikým.

Co si myslíte o velké koalici demokratických stran, po které volá Milion chvilek?

Přemýšlím o tom. Dříve jsem to díky rozpadu koalice se STAN odmítal, dnes daleko více přemýšlím o možných případech. Určitě to má svou logiku.

Mohou vůbec statisícové demonstrace, pořádané tímto spolkem, změnit rozložení politických sil u nás?

Mohou dostat více lidí k volbám a dostat více lidí do politiky. Na tom mají obrovskou zásluhu a za to jim patří dík. Možná by bylo dobré, kdyby se i oni rozhodli jít do politiky. Nadšených a pracovitých lidí není v politice nikdy dost.

Kam by měla po nečekaném konci předsedy Výborného a necelé dva roky před volbami směřovat KDU-ČSL?

Marek Výborný směřoval KDU-ČSL správně ke konzervativnímu voliči. To je podle mě jediná možná cesta růstu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]