Můj přítel Stanislav se zostudil v ruské televizi. Poplival Čechy a posloužil nenávistné propagandě

Kdysi jsem měl dobrého kamaráda. Jmenuje se Stanislav Novotný. Býval to disident a po revoluci policejní prezident. Pak dělal dlouhá léta ředitele České křesťanské akademie, v jejímž čele stál spolu s Tomášem Halíkem. Byl to milý kluk a dobrý katolík. Ryzí konzervativec. Pak jsem ho po letech potkal v Dejvicích a na chvilku jsme se zapovídali. Zjistil jsem, že mluví divně z cesty. Vykládal něco o tom, jak je všechno jinak, než jsme si mysleli, a že je třeba podporovat Rusko. Navíc mi vyprávěl, jak často do Ruska jezdí a že tam dělá „dobrý byznys“.

Protože jsem měl Standu rád, tak jsem si řekl, že asi onemocněl. Bylo mi to líto, protože jsem ho měl rád. Jenže po letech jsem zaregistroval, jak se prezentuje na veřejnosti coby předseda „Asociace nezávislých médií“, jež sdružuje zejména dezinformační weby. Usoudil jsem, že ta nemoc bude asi vážná a navíc progresivní. Teď vím, že je to bohužel ještě horší.

Náš bývalý policejní prezident teď vystoupil v tom ohavném cirkusu na nejsilnější ruské televizi Rossija 1, který se jmenuje „60 minut“. Jde o ostře politickou talk-show, kterou denně sledují desítky milionů Rusů. Agresivní moderátorka Olga Skabejevová a její manžel Jevgenij Popov zde odvádějí geniální práci pro ruského prezidenta Vladimira Putina. Spolu s bojovnými zastánci ruské oficiální vládní linie a s pár zastánci nejrůznějších bizarních názorů a blábolů zde dokážou denně porážet oponenty ruské státní moci a zastánce západní liberální demokracie. Umí je patřičně urazit a zesměšnit.

m.russia.tv

U této špíny, která dokáže denně rozdráždit prosté Rusy v jejich hrdinném odporu vůči Západu, nyní promluvil jako expert blízký názorům Kremlu i můj kamarád Stanislav Novotný. Vstoupil do tohoto pořadu přes skype jenom proto, aby zde vykonal soud nad nositelem stejného příjmení, tedy nad starostou Řeporyjí Pavlem Novotným, který zde minulý týden moderátory pořadu převezl a naštval. Použil proti nim jejich zbraně, tedy výrazovou expresivitu a divoký styl. Dělal si z nich legraci a navíc sdělil ruským divákům pár pravdivých slov o jejich historii. Kupříkladu o vraždách Poláků v Katyni a o spolupráci Sovětského svazu s Hitlerem. Nikdo jiný, uhlazený, by tu s takovými názory neprorazil a ani by nebyl pozván.

Stanislav o Pavlovi Rusům vysvětlil, že je to pouhý blázen, bulvární novinář, který neměl úspěch a dělá skandály, aby si vydělal peníze.  Většina Čechů prý ale chápe, co je to takzvaná pražská kavárna, která Pavla podporuje. „Jsou to v Česku lidé na okraji, kteří žijí z peněz neziskových organizací George Sorose. Pracují za peníze ve prospěch cizích zemí jako zahraniční agenti, sděluje zasvěceně Rusům bývalý český policejní prezident. Těmto „kavárníkům“ sice nenápadně nadržuje Česká televize a Český rozhlas, ale v Česku jim už jinak nikdo nevěří. Takhle Stanislav poplival celou řadu lidí, s nimiž se dříve přátelil. A poplival tím i celou velkou skupinu Čechů, kteří nejsou žádní pražští kavárníci a chodí na jasně proevropské masové demonstrace.

Zatímco Stanislav Novotný mluvil, tak režie prezentovala divákům na obrázcích Pavla Novotného jako nechutného blázna. Přitom vybrala jeho komická vystoupení, kde vystupoval polonahý. Jednalo se přitom o nahrané scénky. Nic víc. Živočišná moderátorka, která předtím jako lítá šelma označila Pavla Novotného za obyčejného idiota, se pak starostlivě zeptá, zda si Stanislav myslí, že v Česku může dojít k něčemu tak děsivému, jako je postavení pomníku vlasovcům. Stanislav usoudil, že je to možné, když nezasáhne česká vláda. Bývalý disident tu prostě vážně navrhoval, aby česká vláda zakročila proti vesnici, která by si dovolila postavit pomníček mrtvým vojákům v rozporu s názory Kremlu. Stanislav ale smutně připustil, že naše vláda nemá dobrou zahraniční politiku a bojí se neziskovek, které na ni mohou vytáhnout privatizační skandály. Vskutku úžasný popis naší domácí reality, když si to srovnáme s tím, co se aktuálně děje.

Je to opravdu zážitek, vidět Čecha, kdysi velmi významného, jak nyní leze do zadku profesionálním ruským propagandistům, jejichž úkolem je nakrmit každý den ruské obyvatelstvo pořádnou porcí nenávisti vůči Západu.

Pavel Hofman

Chtěl jsem si původně zařadit Novotného mezi nemocné lidi, ale jeho diagnóza není psychiatrická, jak to všichni učedníci ruské propagandy rádi používají proti svým oponentům. Ta diagnóza je především morální. Stanislav Novotný se v ruské televizi zostudil, poplival své krajany a dokázal během tří minut říci zhruba deset lží. A zatímco označil spoustu Čechů za zahraniční agenty, tak já už nyní vím, jaký to má vlastně v Rusku „dobrý byznys“, o kterém mi říkal už před lety. Slouží tam carovi.

V té hlavní nestoudnosti posloužil Stanislav Novotný ruské státní moci opravdu skvěle. Prostí Rusové už vědí, kde je v Česku jejich nepřítel. A podpořil tím navíc touhu ruské vlády strkat u nás pořád nos do věcí, do kterých jí vůbec nic není. Kupříkladu komu odhalí obyvatelé v Řeporyjích pamětní desku.

Co je jim v Moskvě do toho? Tento arogantní nerespekt vůči naší svobodě a k našemu demokratickému uspořádání je nehorázný a dotýká se přímo naší státní suverenity. Stanislav Novotný je docela obyčejný zrádce. To je ta diagnóza.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner