MultiKarel se zamotává do kauzy Dukovany. Míl bezpečnostní prověrku má, o odvolání mu nikdo neřekl

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) (ČTK)

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) | FOTO: ČTK

Už když Karel Havlíček na tiskové konferenci oznámil, že vláda odvolala vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla a že si celou agendu k dostavbě Dukovan bere on pod své ministerstvo, bylo jasné, že to nebude jen tak. A není. Havlíček na tiskovce lhal. S Mílem se o odvolání a důvodech nikdo nebavil, dozvěděl se to až z televize.

V pořadu Události, komentáře se k situaci Jaroslav Míl vyjádřil. Jeho komentář není pro Havlíčka příliš dobrý. Já jsem akorát poslouchal zprávy z TK jsem se dozvěděl něco o bezpečnostní prověrce.

FORUM 24 (archiv)

Upřímně řečeno, já tu prověrku na tu úroveň, kterou potřebuji, mám. V minulosti jsem měl prověrku na tajné. Takže pokud by bylo potřeba, tak v tomto problém určitě nebyl, uvedl Jaroslav Míl. Pro Aktuálně.cz Míl ještě dodal, že o potřebě mít bezpečnostní prověrku se s ním dosud nikdo nebavil.

Karel Havlíček argumentoval pro jeho odvolání tím, že nemá bezpečnostní prověrku. Tu ale evidentně má. Za odvoláním bude pravděpodobně něco jiného. Míl se opakovaně vyjádřil v tom smyslu, že zvát do tendru Rosatom není dobrý nápad. Havlíček, Zeman a Babiš si naopak myslí, že to dobrý nápad je.

Míl také na Bezpečnostní radě státu dopisem kritizoval Havlíčka, že se pouští do bezpečnostního dotazníku, kterým chce oslovit zájemce o dostavbu jaderné elektrárny, a že dokumentaci chce předat i Rusům.

Jednoduše to vypadá tak, že si Karel Havlíček čistí cestu. Odmítá z tendru vyloučit Rusko a nadále s ním počítá. Naopak nepočítá s tím, kdo si ho dovolí kritizovat, nebo by se proti jeho plánům postavil. Kromě řízení dopravy, průmyslu a obchodu bude nyní MultiKarel ještě posuzovat, kdo je bezpečný dodavatel dostavby jaderné elektrárny za 200 miliard korun. Výborně. Jestli i tohle bude fungovat jako systém na pomoc podnikatelům, který vede jeho ministerstvo, čeká nás katastrofa.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]