Musíme bojovat proti demontáži právního státu za bílého dne

Andrej Babiš a Viktor Orbán v Maďarsku (ČTK)

Andrej Babiš a Viktor Orbán v Maďarsku | FOTO: ČTK

Za jádro a základní kámen jakékoliv funkční moderní ústavní demokracie považuji dodržování principů právního státu. Zaručuje jak právo jednotlivce, tak spravedlivé fungování společnosti jako celku. Zakládá se na něm jak samotná Ústava České republiky, tak i Evropská unie, která uvádí právní stát jako jednu ze svých klíčových hodnot. Bez právního státu by v Evropě vládla korupce, chaos a bezpráví.

Občas se ptáte, co je to ten právní stát vlastně vůbec zač. A lze to jednoduše vysvětlit. Je to především pojistka proti zneužívání politické moci a záruka toho, že jsme si všichni před zákonem rovni. Jsou to základní demokratické principy jako nezávislé a nestranné soudy, průhledný, zodpovědný a pluralistický proces přijímání zákonů, zákaz svévole výkonné moci nebo dodržování a respektování základních práv. 

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Zároveň je to ale také úcta k lidské důstojnosti, svobodě a spravedlnosti, rovnosti a dodržování lidských práv, stejně jako pluralita médií nebo efektivní protikorupční rámec.

Jak vypadá společnost bez právního státu, to jsme si bohužel sami zažili už za minulého režimu. Bez právního státu neexistovaly svobodné volby nebo nezávislá justice a vše diktovala jedna politická strana, a když jste se jí znelíbili, tak vám už nikdo nepomohl.

Bez právního státu by ale především mezi zeměmi EU neexistovala žádná důvěra v dodržování společných práv a povinností, jako je třeba uznávání rozsudků soudů nebo evropského zatykače mezi členskými zeměmi. Slabý právní stát představuje hrozbu i pro společný evropský rozpočet.

Jestli chceme zachovat spravedlivou, svobodnou a demokratickou Evropu, musíme právní stát střežit jako oko v hlavě. Proto jsme minulý rok právním státem podmínili čerpání evropských peněz členskými státy. Evropské peníze patří jejich občanům, ne autoritářům a oligarchům. 

Nezávislost soudnictví, médií a boj proti korupci v jednom státě má vliv na fungování celé Evropy, a tedy i nás, protože jsme její součástí. Proto je povinností nás všech na stav právního státu v EU upozorňovat a bojovat proti jeho demontáži, která se v některých zemích děje za bílého dne, přímo před našimi zraky.

Autor je europoslanec za Piráty

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články