PORTRÉT / Julija Navalná stála vždy po boku svého manžela Alexeje Navalného, když se snažil změnit režim ruského prezidenta Vladimira Putina nebo když ležel na berlínské klinice po otravě novičokem. První dáma ruské opozice. I tak ji někteří označovali, sama Julija Navalná ale vždy zdůrazňovala, že její hlavní rolí je být manželkou a matkou, nikoliv političkou. Po páteční smrti největšího kritika Vladimira Putina se ale její cesty vydávají novým směrem. Julija Navalná chce pokračovat v práci svého manžela a stát se novou tváří ruské opozice.
„Budu pokračovat v práci Alexeje Navalného. Pokračovat v práci za naši zemi a vyzývám vás, abyste stáli po mém boku,“ prohlásila Navalná dva dny po smrti svého manžela v emotivním videu, které zveřejnila na sociální síti X. „Jedině tak a nijak jinak se nemyslitelná oběť, kterou přinesl, nestane zbytečnou. Nebojím se a vy se také nebojte,“ zdůraznila. Smrt jejího manžela jí zlomila srdce, vzdát se ale nemůže a musí pokračovat v jeho práci.
I když se držela v pozadí, její manžel Alexej Navalnyj říkal, že by bez ní nemohl pokračovat ve svém stále jednostrannějším boji proti Kremlu. Bez své manželky by nejspíš asi nebyl mužem, který více než deset let ztělesňoval boj proti Vladimiru Putinovi a nakonec za něj zaplatil životem.
Nevzala jsem si nadějného právníka ani opozičního vůdce
Dva naprosto rozdílné světy. Vladimir Putin a jeho nemesis Alexej Navalnyj. O soukromém životě prvního jmenovaného se toho stále příliš neví. Alexej Navalnyj naopak se svojí ženou vystupoval naprosto veřejně a jejich milostný příběh a rodinný život byl vnímán jako inspirace pro jejich příznivce. Nejde ale jen o Putina. Navalná spojuje nepřítomnost manželek ruských politiků na veřejnosti s patriarchální společností a korupcí. „Manželky úředníků s nimi na mítincích nestojí ruku v ruce, ale slouží k legalizaci obrovských šedých příjmů,“ řekla v jednom z rozhovorů.
„Cítím, že jsi mi každou vteřinu nablízku, a miluji tě čím dál víc,“ napsal Navalnyj jen den před svojí smrtí – na svátek svatého Valentýna – na sociální síti X z trestanecké kolonie za polárním kruhem. O den později se začaly objevovat zprávy o tom, že největší kritik Kremlu na stejném místě zemřel. „Miluji tě,“ napsala Navalná v prvním příspěvku na sociálních sítích po jeho smrti.
Pár jako z hollywoodského filmu. Alexej a Julija se seznámili na dovolené v Turecku v roce 1998 a už o dva roky později se vzali. Tehdy ještě nic nenasvědčovalo tomu, že se Alexej Navalnyj stane největším kritikem ruského prezidenta. „Nevzala jsem si nadějného právníka ani opozičního vůdce. Vdala jsem se za mladého muže jménem Alexej,“ řekla v roce 2020 ruskému týdeníku Soběsědnik dcera uznávaného ruského vědce Borise Ambrosimova.
„Vzpomínám si, že mě na prvních schůzkách ohromila. Blondýnka, krásná, a dokonce zná jména všech ministrů,“ vzpomínal kdysi Navalnyj.
Sama vystudovala ekonomii a měla slibnou kariéru v bankovnictví. Když se ale muž proslavil jako opoziční politik, vzdala se práce, aby mohla vychovávat jejich dvě děti. Nikdy se však netajila tím, že sdílí názory svého manžela a hlásí se k jeho boji proti Kremlu. To ukazuje i jejich společné členství ve straně Jabloko, která vznikla v roce 1993 s cílem bránit občanské svobody, získat členství v Evropské unii a integraci se Západem.
„Vzala jsem si muže, u kterého bylo od začátku jasné, že budou možné zvraty. Vždycky byl v politickém životě velmi aktivní, nebylo to nic nového,“ vzpomínala Navalná v roce 2013 ve svém prvním publikovaném rozhovoru.
Julijo, zachránila jsi mě
Přestože se Navalného jméno dostávalo do povědomí Rusů – nejprve jako bojovníka proti korupci a následně jako opozičního politika, který kandidoval v roce 2013 na starostu Moskvy a o pět let později chtěl kandidovat i na prezidenta – stále častěji, Julija vždy stála v pozadí, ale po jeho boku. Podporovala ho u soudů a přidávala se i na předvolební cesty po Rusku. Vstupu na politickou scénu se ale vyhýbala. Manželovi poskytovala rady a podporu a zároveň střežila soukromí jejich dvou dětí, Darji a Zachara.
Pokusu o otravu se nevyhnula ani ona sama. Během dovolené v Kaliningradu se k ní dostal jed, který zřejmě mířil na jejího manžela. Přežila a o pár měsíců zachránila svému manželovi život.
Do osudného roku 2020 vedla relativně soukromý život a na veřejnosti vystupovala jen málo. To se změnilo, když jejího muže otrávila ruská FSB paralytickou látkou s názvem novičok. Alexej Navalnyj se tehdy vracel z cesty na Sibiř, kde pracoval na dalších odhaleních korupce v Rusku a setkával se s místními dobrovolníky. Během letu z Tomsku do Moskvy se mu udělalo špatně a po nouzovém přistání byl převezen do nemocnice v Omsku, kde upadl do kómatu. Zdálo se, že ho ruští lékaři zkrátka nechají umřít.
Jeho žena však zasáhla. Z Moskvy přiletěla do města na jižní Sibiři, aby se postavila personálu nemocnice, přivezla s sebou kameramany, aby vyvinula na lékaře tlak, a apelovala přímo na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby jejího manžela propustil. Brzy byl Navalnyj převezen do Německa, kde se zotavil na berlínské klinice Charité.
Můj manžel je ve vězení jen proto, že řekl pravdu. Můj manžel je ve vězení jen proto, že brání demokracii. Alexeji, sním o dni, kdy se staneš svobodným.
Julija ho do Německa následovala. Její manžel později zveřejnil krátký vzkaz. „Julijo, zachránila jsi mě,“ stálo v něm.
Byla s ním i v době, kdy se Navalnyj rozhodl vrátit do Ruska, kde se ho už dříve pokusili několikrát zabít a kde čelil téměř jistému vězení. Věděla, že její muž je ruský opoziční politik, a byla si vědomá toho, jak je tato práce nebezpečná a obtížná. Když se manželé blížili k pasové kontrole na moskevském letišti Šeremeťjevo, čekala na ně hlídka policistů, která jim oznámila, že je zatčen. Alexej se otočil k Juliji a políbil ji.
Svého manžela viděla naposledy před dvěma lety při soudním řízení v únoru 2022. Rok před tím Rusko opustila a nyní údajně žije v Německu. Vloni v létě ruská státní televize RT informovala, že pokud se do Ruska ještě někdy vrátí, na letišti ji budou stejně jako Alexeje čekat policisté.
Navalná ale nechtěla následovat cestu Svjatlany Cichanouské, exilové vůdkyně běloruské opozice, která se stala prezidentskou kandidátkou poté, co byl její manžel před volbami v roce 2020 uvězněn. „Můj manžel je ve vězení jen proto, že řekl pravdu. Můj manžel je ve vězení jen proto, že brání demokracii. Alexeji, sním o dni, kdy se staneš svobodným a naše země se stane svobodnou,“ řekla, když film o Navalném získal Oscara za nejlepší dokumentární film. Vždy doufala, že svého manžela ještě uvidí a že se z trestanecké kolonie za polárním kruhem vrátí. To se ale v pátek změnilo. Po jeho smrti chce stanout v čele ruské opozice a pokračovat v jeho práci.
Nová hlavní tvář ruské opozice?
Nestojí před ní ale jednoduchý úkol. Musí zmobilizovat ruská opoziční exilová hnutí, které ze země vyhnal stále represivnější režim Vladimira Putina a který na jakoukoli kritiku své invaze na Ukrajinu před dvěma lety reaguje tvrdými tresty vězení. Politické hnutí jejího manžela a jeho nadace, které odhalovaly korupci na vysokých místech, byly v roce 2021 prohlášeny za extremistické organizace a jejich činnost byla v Rusku zakázána.
Podle deníku The New York Times ale její přátelé a spolupracovníci věří, že Navalná má šanci uspět díky tomu, co nazývají kombinací inteligence, vyrovnanosti, ocelového odhodlání, odolnosti, pragmatismu a hvězdné síly.
Navalnyj dokonce dříve žertoval, že je ve svém odporu k režimu radikálnější. „Kritizoval jste mě, že jsem radikální, přál bych si, abyste slyšel mluvit o politice Juliji,“ řekl Navalnyj ruskému novináři Juriji Dudovovi během společného rozhovoru, který pár poskytl ještě v době, kdy se Navalnyj zotavoval v Německu. „Pochopil byste, že jsem velmi umírněný.“
V rozhovoru pro německý Der Spiegel se Navalná krátce zastavila i u ruské invaze na Ukrajinu. „Putin se nezastaví před ničím, aby si udržel moc a peníze,“ řekla. „Myslím, že po plnohodnotné invazi na Ukrajinu to bylo každému jasné. To se nedá odpustit.“
Uspěje ale 47letá vdova, která se do Ruska nemůže vrátit? Někteří analytici tvrdí, že normální člověk s morální autoritou by mohl uspět tam, kde profesionální politik ne. Sama ale říká, že na tomto místě vůbec být neměla. „Neměla jsem nahrávat toto video. Na mém místě měla být jiná osoba. Ale tuto osobu zabil Vladimir Putin,“ řekla Navalná v emotivním příspěvku zveřejněném v neděli.
„Ale to nejdůležitější, co můžeme udělat pro Alexeje i pro sebe, je pokračovat v boji. Tvrději a zuřivěji než dosud. Vím, že se zdá nemožné udělat víc, ale my musíme udělat víc. Měli bychom se všichni spojit v pevnou pěst a porazit tento šílený režim. Měli bychom porazit Putina, jeho přátele, bandity v náramenících, zloděje a vrahy, kteří zničili naši zemi,“ dodala s tím, že bude pokračovat v práci svého manžela. S tím už začala, když byla den po jeho smrti na Mnichovské bezpečnostní konferenci, v pondělí v Bruselu na jednání ministrů zahraničních věcí Evropské unie a v úterý vyzvala západní politiky, aby neuznali výsledek březnových prezidentských voleb v Rusku.