Musíme přestat ustupovat diktátorům. Návštěva Pelosiové na Tchaj-wanu je odvážným krokem, shodují se čeští politici

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)
 (Evropská unie)

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) | FOTO: Evropská unie

Navzdory hrozbám, které se ozývají z Číny, přiletěla předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová na Tchaj-wan. Čínský ministr zahraničí vyhrožoval, že američtí politici, kteří si v otázce Tchaj-wanu zahrávají s ohněm, neskončí dobře. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) je návštěva předsedkyně Pelosiové velmi odvážným krokem. Podobně reagují také ostatní politici.

„Je potřeba jednoznačně deklarovat, že svět je připraven hájit demokratické země, jako je Ukrajina nebo Tchaj-wan. Musíme se přestat ptát všech diktátorů a ustupovat jim. Konflikt na Ukrajině nám jednoznačně ukázal, že podobné ustupování nikam nevede,“ řekl Zdechovský pro deník FORUM 24.

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS)  (ČTK)

Senátor a prezidentský kandidát Pavel Fischer v úterý prostřednictvím sociálních sítí ještě předtím, než letadlo Pelosiové přistálo na Tchaj-wanu, připomněl, že delegace kongresmanů na Tchaj-wan cestují často.

“Připomínám, že návštěva předsedkyně Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu není nic nového. Delegace kongresmanů sem cestují často, nejde ani o první návštěvu předsedy parlamentu. Otázka může být položena jinak: Proč Peking tolik usiluje využít této návštěvy k vyvolání krize?” napsal Fischer.

Přílet Pelosiové na Tchaj-wan okomentovala předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Komunistům se neustupuje, stejně jako teroristům. Tchaj-wan musí být svobodná země,“ reagovala. „Podobu světa musí určovat demokratické země,“ doplnila šéfka sněmovny.

„Drtivá většina Tchajwanců si nepřeje dostat se pod nadvládu Pekingu. Nynější návštěva vysoké političky USA, předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, se tak může stát autentickým znamením podpory občanských práv, svobody a demokracie na Tchaj-wanu,“ napsal na sociální síti také poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL).

Předseda senátu Miloš Vystrčil přivítal Pelosiovou v klubu. Sám navštívil Tchaj-wan v roce 2020.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články