
Volodymyr Zelenskyj FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem
FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem

Západní sankce proti Rusku by mohly být zrušeny, pokud to Ukrajině pomůže zajistit bezpečnost a spravedlnost. Bruselskému webu Politico to řekl nejvyšší představitel Kyjeva pro sankce Vladyslav Vlasjuk. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve poznamenal, že očekává, že Spojené státy zesílí sankce proti Rusku, pokud Moskva nepřijme americký návrh na 30denní příměří.
Západní státy začaly protiruské sankce uplatňovat v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu z února 2022. Zmocněnec prezidenta Volodymyra Zelenského pro sankční politiku Vladyslav Vlasjuk v rozhovoru pro Politico řekl, že návrat k tomu, aby země tak či onak obchodovaly s Ruskem, je „otázkou času“, ale musí k němu dojít za správných podmínek.
Ekonomická omezení, embarga a zákazy dovozu ruských energetických surovin podle něj „mají své vlastní cíle, kterými by mohlo být dotlačení Ruska k zastavení agrese a přimění ho k uzavření dohody o trvalém míru“, a nikoliv pouze „jakýkoliv trest“. V současné době je ale „předčasné hovořit o tom, jaké přesné zrušení sankcí by mělo být součástí jakýchkoli dohod“. „Chceme se v tuto chvíli pouze ujistit, že Rusko nejprve učiní významné kroky tímto směrem, a teprve poté se objeví jakákoli diskuse o zrušení sankcí,“ dodal.
„Už jsme viděli, že se Rusové snaží klást určité otázky, zda by ty sankce měly být zrušeny, alespoň některé z nich, což nám dává lepší představu o tom, jaké sankce jsou nejbolestivější,“ poznamenal Vlasjuk. „Vždy je dobré vědět, co je nejbolestivější, a my musíme tuto páku moudře využít.“
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov už dříve na otázku, které sankce by si Rusko přálo především zrušit, řekl, že Moskva považuje všechny sankce za ilegální. „Co se týče podrobností, už jsou předmětem jednání,“ řekl. Jednou z podmínek Ruska k zastavení agrese je, aby Západ uvolnil sankce, které na Rusko uvalil v souvislosti s agresí vůči Ukrajině.
Podle Vlasjuka by Kyjev v rámci jakékoli trvalé dohody, která by musela Ukrajině zajistit bezpečnostní záruky, usiloval o „spravedlnost pro náš lid“, která by pravděpodobně zahrnovala „odškodnění pro Ukrajince“ vzhledem k rozsahu obětí, které přinesli.
Americký prezident Donald Trump už dříve pohrozil Rusku zavedením cel a rozsáhlých sankcí, včetně těch týkajících se bankovního sektoru, dokud nebude uzavřeno příměří a mírová dohoda, jež ukončí válku na Ukrajině.
„Na základě skutečnosti, že Rusko teď na bojišti naprosto buší do Ukrajiny, vážně zvažuji rozsáhlé bankovní sankce, sankce a cla vůči Rusku, dokud nebude dosaženo příměří a konečné dohody o míru. Rusku a Ukrajině: zasedněte k jednacímu stolu hned teď, než bude pozdě,“ napsal Trump na své sociální síti Truth Social.
Se stejným krokem počítá i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Chápu to tak, že můžeme počítat s tím, že USA podniknou silné kroky proti ruské straně. Podrobnosti dosud neznám, ale hovoříme o odpovídajících sankčních krocích a o posílení Ukrajiny,“ poznamenal.
Ve čtvrtek se Zelenskyj veřejně přihlásil k navrhovanému příměří, ale varoval, že Putin nemá zájem o mír, a vyzval k tvrdším ekonomickým opatřením, která by Rusko donutila ustoupit.
„Je třeba uplatnit sankce – takové, které budou fungovat,“ řekl ukrajinský prezident podle webu Politico. „Budeme pokračovat ve spolupráci s našimi americkými a evropskými partnery a se všemi na světě, kteří si přejí mír, abychom donutili Rusko ukončit tuto válku.“