Musíme z minského letiště udělat bezletovou zónu, řekl litevský ministr zahraničí

Ilustrační foto (ČTK/AP/Leonid Shcheglov)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK/AP/Leonid Shcheglov

Tisíce lidí, převážně z Blízkého východu, uvízly v provizorních táborech v otřesných podmínkách na běloruské straně hranice a snaží se nelegálně dostat do EU. Unie Lukašenka obviňuje, že migranty přiváží a přelévá k jejím hranicím, aby se Bruselu pomstil za sankce uvalené po loňských sporných prezidentských volbách.

Lukašenkova vláda, kterou podporuje Rusko, obvinění EU odmítá a obviňuje blok z porušování lidských práv, protože odmítá migrantům umožnit požádat o azyl.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

Jak uvádí stanice RFE/RL, „ministři zahraničních věcí 27 členských států EU aktualizovali 15. listopadu na zasedání v Bruselu svůj balíček sankcí vůči Bělorusku a zahrnuli do něj letecké společnosti, cestovní kanceláře a osoby, které se údajně podílejí na roztržce na hranicích Běloruska s Polskem, Lotyšskem a Litvou“. Tyto země tvoří východní křídlo EU i NATO.

Nejvyšší diplomat bloku Josep Borrell po jednání novinářům řekl, že ministři zahraničí dosáhli dohody o pátém kole sankcí, které bude dokončeno v nadcházejících dnech. Konkrétně sankce zasáhnou „poměrně významný počet“ osob a subjektů za „usnadnění nelegálního překročení hranic do EU“. Očekává se, že opatření budou zahrnovat i zmrazení majetku a zákazy cestování. „Dnešní rozhodnutí odráží odhodlání Evropské unie postavit se instrumentalizaci migrantů pro politické účely,“ uvedl Borrell.

„V reakci na migrační krizi Polsko, Lotyšsko a Litva posilují své hranice s Běloruskem. Polská pohraniční stráž 15. listopadu varovala migranty na druhé straně hranice prostřednictvím reproduktorů, že proti nim může být použita síla, pokud neuposlechnou příkazů. Polsko a Litva oznámily, že předchozího dne zastavily každá více než 100 lidí, kteří se pokoušeli překročit hranici,“ píše RFE/RL.

Prezidenti Litvy, Lotyšska a Estonska po setkání s polským protějškem Andrzejem Dudou prostřednictvím videolinky ve společném prohlášení uvedli, že Lukašenko a jeho vláda musí být pohnáni k odpovědnosti za obchodování s lidmi. „Odsuzujeme … kroky Lukašenkova režimu, který zneužívá migranty k politickým účelům,“ uvedli.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis již dříve vyzval, aby byla všechna běloruská letiště zakázána leteckým společnostem, které by mohly potenciální migranty přepravovat, a navrhl pomoc při repatriaci z Běloruska zpět na Blízký východ. „Musíme z minského letiště udělat bezletovou zónu,“ řekl novinářům.

CNN.com píše: „Polsko, Litva a Lotyšsko zvažují spuštění článku 4 NATO kvůli krizi na hranicích s Běloruskem, protože tisíce lidí, kteří uvízli v mrazivých podmínkách, se stále snaží dostat do Evropy. Polský premiér Mateusz Morawiecki v neděli pro polskou tiskovou agenturu uvedl, že tyto tři země jednají o tom, zda tento článek, který vyzývá ke konzultacím v případě ‚ohrožení územní celistvosti, politické nezávislosti nebo bezpečnosti některé ze stran‘, spustit. Představitel NATO minulý týden uvedl, že vojenská aliance sleduje vyhrocující se situaci a že ‚spojenci NATO jsou plně solidární s Polskem a dalšími spojenci postiženými instrumentalizací migrantů ze strany Běloruska‘. Činitel uvedl, že Bělorusko ‚nese odpovědnost za krizi a že využívání migrantů Lukašenkovým režimem jako hybridní taktiky je nehumánní, nezákonné a nepřijatelné‘.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]