Výhrůžky jsou nepřijatelné, ale nenávist šíří Babiš, reagují politici. Bude hrát oběť, upozorňují politologové

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Poté, co prezidentský kandidát a lídr hnutí ANO Andrej Babiš na sobotní mimořádné tiskové konferenci oznámil, že jeho manželka Monika obdržela obálku s ostrým nábojem a dopisem plným urážek, začali se k věci na sociálních sítích ihned vyjadřovat čeští politici. Výhrůžky odsoudil premiér Petr Fiala (ODS), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) i Babišův soupeř ve druhém kole prezidentských voleb Petr Pavel. Ten upozornil na fakt, že je to především šéf hnutí ANO, kdo šíří nenávist a prohlubuje propast ve společnosti.

„Ráno mi ochranka předala obálku adresovanou mé ženě Monice, v níž byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. Okamžitě jsem kontaktoval policii, která věc vyšetřuje a které děkuji za její okamžitou reakci,“ řekl během sobotní tiskové konference šéf hnutí ANO a kandidát na prezidenta Andrej Babiš.

Brzy po tiskové konferenci se k věci vyjádřil současný premiér Petr Fiala (ODS). „Je potřeba jednoznačně odsoudit jakékoliv násilí, ať už přímé, či ve formě výhrůžek. Takové věci nemají v ČR místo. Jsme a musíme zůstat civilizovanou a demokratickou zemí,“ napsal Fiala na twitter.

K vyhrožování Babišově rodině se vyjádřil také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Odsuzuji jakoukoliv agresi. A jako ministr vnitra garantuji, že policie se výhrůžkou manželce pana Babiše bude zabývat stejně vážně jako výhrůžkou komukoliv jinému v naší zemi. Vyhrožovat rodině je nepřijatelný hnus. Tahle šílená agrese musí skončit. Babiš pro to může hodně udělat, třeba tím, že změní styl své kampaně,“ napsal předseda Starostů.

Zároveň dodal, že i jemu jakožto exponovanému politikovi někdy chodí zprávy zmiňující jeho rodinné příslušníky a že podle něho není vhodné spojovat to s politickými protivníky. „Před 14 dny mi někdo napsal: ‚Tvoje děti se jmenují Agáta, Matěj a Jonáš. Vím, na kterém hřišti si hrají.‘ Vážně mě nenapadlo, že by za tím stál Andrej Babiš, a nenapadlo by mě něco takového vypustit do veřejného prostoru,“ napsal Rakušan.

K prohlášení babiše se vyjádřili i další členové vlády. „Mafiánské výhružky do demokratické společnosti prostě a jednoduše nepatří. Bez ohledu na to, o jakého člověka nebo politika jde. Tečka. Andrej Babiš by ale měl přestat také se svou nenávistnou kampaní, která jen hloubí příkopy v už tak rozdělené společnosti,“ myslí si místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

„Odsuzuji projevy nenávisti a výhrůžky Andreji Babišovi a jeho rodině. Takové věci k demokratickým volbám nepatří. Atmosféra je vypjatá hlavně kvůli strašení voličů a antikampani, kterou Andrej Babiš vede. Vyzývám ho, aby stáhl billboardy vyhrožující válkou a začal i on sám vést slušnou kampaň,“ uvedl na twitteru Babišův soupeř ve druhém kole Petr Pavel.

Svůj postoj vyjádřili i někteří čeští europoslanci. „Jakékoliv výhružky rodině smrtí jsou odporné a nesmí se stát normou politických kampaní. Nicméně je to Andrej Babiš, který straší válkou, mobilizací, a do té míry, že kvůli tomu brečí i malé děti. On sám se musí začít chovat slušně a nerozdmýchávat nenávist,“ napsala česká europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).

„Nebudu to zlehčovat, ani sdílet hloupé fóry, sám Andrej Babiš musí vědět, jak to doopravdy bylo, případně zda zneužívání rodiny v kampani není už i na něj příliš. Mně je každopádně líto naší společnosti, kterou tahle šílená kampaň rozděluje ještě víc,“ napsal na twitter europoslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová sdělila, že na vlastní kůži zažila vyhrožování a nakreslené šibenice a ví, že není sama. „Podobné praktiky nesmí mít v naší společnosti místo. Stejně jako lži Andreje Babiše, že chce jeho protikandidát vést válku nebo nastolit totalitu. Nenávist plodí jen další nenávist,“ upozornila šéfka TOP 09.

Údajné vyhrožování odsoudili na sociálních sítích i novináři. „Pokud někdo opravdu poslal rodině AB obálku s nábojem, je to hnus, který by měl být vyšetřen. A taky je pravda, že jeho odpůrci jsou velmi hlasití a někdy ostří. Bohužel už AB zapomíná, že to nejsou emoce bez příčiny. A že za ně nese minimálně spoluzodpovědnost,“ uvedl Čestmír Strakatý.

„Výhrůžky do demokracie nepatří. Ale lhaní a brutální strašení zmatených lidí také ne,“ napsal aktivista a bývalý předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář a přidal se k výzvě Petra Pavla, aby Babiš stáhl billboardy vyhrožující válkou.

Lítost Babišových voličů

Výhrůžky rodině prezidentského kandidáta a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše by mohly napomoci tomu, že bude ve zbytku kampaně hrát roli oběti a terče agrese. Shodli se na tom někteří politologové. Dopady na rozhodnutí voličů, koho v druhém kole volit, někteří z nich připouštějí, ale těžko se podle nich odhadují. Poukazují ale na to, že Babiš přispívá k polarizaci společnosti a že útočný styl obsahovaly jeho billboardy s textem „Nezavleču Česko do války“.

()

Politolog Josef Mlejnek míní, že dopad na voliče je těžké odhadnout. Připustil, že oznámení by mohlo mít mobilizační efekt a že by mohlo přimět některé voliče, kteří by jinak volit nešli, aby dali hlas Babišovi. Ten podle něj může nyní hrát v kampani na to, že je obětí, i když zpočátku nechal vyvěsit billboardy, za které čelil naopak obvinění z agresivity, připomíná Mlejnek.

Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že sobotní zpráva může vzbudit lítost Babišových voličů, ale protože je pro velkou část voličů Babiš nedůvěryhodný, budou si klást otázku, zda to není součástí kampaně. Podle Mrklase by to mohlo mobilizovat naopak voliče, kteří dají hlas generálu Pavlovi. Politolog také zastává názor, že velkou míru odpovědnosti za polarizaci společnosti, na kterou si Babiš dnes postěžoval, nese Babiš sám. Oba prezidentští kandidáti i všichni politici by podle Mrklase měli apelovat na uklidnění a ve zbytku kampaně se chovat jiným způsobem, jinak se může do druhého kola stát téměř cokoli.

Politolog Karel Kreml uvedl, že Babiš nepřímo obvinil svého protikandidáta z toho, že se mu lidé bojí vyjádřit podporu. To označil za úsměvné. „Je to Andrej Babiš a jeho kampaň, která cílí na nejnižší pudy, a využívá motiv strachu pro svou komunikaci,“ řekl.

Babiš záhy po vyhlášení výsledků prvního kola voleb po Česku nechal vylepit plakáty s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš“, za které je kritizován. Kritici mu vyčítali, že voliče straší a že urazil vojáky. Babiš přiznal, že se text nepovedl. Již dříve slíbil, že text změní. Na billboardech se už objevily nové plakáty, které uvádí, že „Generál nevěří v mír“, s dovětkem „Volte mír. Volte Babiše“. Pavel používá například billboard se svou fotografií a textem „Vést zkušeně a klidně v těžkých časech“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články