Muskův Twitter ruší účty kritických novinářů. Zmizel také ten, který sledoval polohu jeho tryskáče

Elon Musk (Daniel Oberhaus / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Elon Musk | FOTO: Daniel Oberhaus / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Twitter ve čtvrtek večer bez vysvětlení zakázal účty několika významných novinářů z předních zpravodajských médií, což zřejmě znamená pokus nového majitele Elona Muska uplatnit svou autoritu nad platformou.

Účty patřící Doniemu O’Sullivanovi ze CNN, Ryanu Macovi z The New York Times, Drew Harwellovi z The Washington Post a dalším novinářům, kteří v posledních týdnech kriticky informovali o Muskovi, byly náhle trvale pozastaveny.

()

Šéf Tesly Musk nepravdivě tvrdil, že novináři porušili jeho nové zásady „doxxingu“ tím, že sdíleli jeho aktuální polohu, což podle něj byly „souřadnice atentátu“. Donie O’Sullivan ovšem miliardářovu aktuální polohu nesdílel. Doxxing označuje praktiku sdílení něčí domácí adresy nebo jiných osobních informací na internetu. Zakázaný účet ale využíval ke sledování Muskova letadla veřejně dostupné údaje o letech, které zůstávají online a přístupné.

Účet @ElonJet, který provozoval dvacetiletý student Jack Sweeney z Floridy, využil veřejně dostupných informací o sledování letů a vytvořil na Twitteru bota, který tweetoval pokaždé, když Muskův Gulfstream vzlétl a přistál na letišti. Poslední příspěvek z účtu před pozastavením ukazoval Muskovo letadlo, které v pondělí vzlétlo z Oaklandu v Kalifornii a o 48 minut později přistálo v Los Angeles.

Jak píše CNN, krátce před svým pozastavením O’Sullivan na Twitteru informoval, že společnost pozastavila účet nově vznikající konkurenční sociální služby Mastodon, která umožnila pokračovat v publikování účtu @ElonJet zveřejňujícím aktualizovanou polohu Muskova soukromého letadla. O účtu nedávno psali i další novináři, kterým byl účet ve čtvrtek pozastaven.

(FORUM 24)

Zákazy podle některých komentátorů vážně zpochybnily Muskův údajný závazek vůči svobodě projevu. Musk opakovaně prohlašoval, že by rád na platformě povolil všechny legální projevy. V dubnu, ve stejný den, kdy oznámil, že koupí Twitter, na něj napsal: „Doufám, že i moji nejhorší kritici zůstanou na Twitteru, protože to znamená svobodu projevu.“

Mluvčí The New York Times označil hromadné zákazy za „pochybné a nešťastné“ a dodal: „Ani The Times, ani Ryan neobdrželi žádné vysvětlení, proč k tomu došlo. Doufáme, že účty všech novinářů budou obnoveny a že Twitter poskytne uspokojivé vysvětlení tohoto kroku.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články