Muslimka z pořadu Prostřeno! se musí ještě pár věcí naučit…

Eric Drooker

Ještě před pár lety by zřejmě Jekatěrinu, známou z pořadu Prostřeno!, v Česku nikdo neřešil. Ruska. V šátku. No a co. Beztak jim patří celé Karlovy Vary a půlka Prahy, takže jsou už vlastně domácí. Jenže stačí pár měsíců migrační krize a dějí se divy. Najednou Ruska v šátku vadí. Tedy ani tak ne proto, že je Ruska, to by nakonec mnoha Čechům včetně prezidenta a exprezidenta mohlo být sympatické, ale spíš proto, že je muslimka, což už u nás začíná být sprosté slovo. Kromě toho je Jekatěrina muslimka jak poleno, navíc podle mnohých absolutně neintegrovaná. V Česku sice žije už asi 8 let, ale pořád jí „naše kultura“ moc nejde. Káťa, jak ji ostatní soutěžící nazývali, totiž nosí šátek, nekouří, nedotýká se cizích mužů, nejí vepřové a nepije alkohol. A aby toho nebylo málo, o celotýdenní večerní abstinenci požádala v kulinárním pořadu na TV Prima i své další spolusoutěžící. Ti sice všichni bez potíží souhlasili, některým to i vyhovovalo, jak prohlásili na kameru, ale naprosto zhnusení byli „praví anonymní vlastenci“ v internetových diskuzích, kteří psali, že měla okamžitě opustit dům a ostatní rozhodně neměli s týdenní abstinencí souhlasit.  Své k tomu na Facebooku řekl i bývalý ministr obrany a později velvyslanec v Rusku, Miroslav Kostelka, kterému „bylo smutno z toho, jak snadno se, my Češi, dovedeme přizpůsobit požadavkům a zvykům jiné kultury a náboženství“.

Eric Drooker

Jistě, Katka by asi nějaké školení naší tradiční kultury potřebovala. Někdo jí měl vysvětlit, že český národní nápoj je pivo a český národní zlozvyk je další pivo, a že když se někdo u nás rozhodne pro trvalou abstinenci, je buď blázen, nebo nemocný, nebo Nešpor, nebo všechno tohle dohromady. Ve spotřebě alkoholu jsme totiž podle posledních průzkumů na čtvrtém místě ve světě! Takže je jasné, že poctivý Čech prostě pije furt, aby statistiku aspoň udržel nebo i zlepšil, a pět večerů bez alkoholu může jeho celoročními výkony značně poznamenat. Ostatně, malou lekci vlastně Jekatěrina už v pořadu dostala, když ve čtvrtečním dílu manželka jednoho ze soutěžících vpadla do bytu uprostřed natáčení úplně namol a všechny včetně televizního štábu vyhodila na ulici. Tady mohla mladá Ruska vidět názornou ukázku, jak si to s tou naší kulturou někteří představují. Jenže zase to Jekatěrina nepochopila úplně správně, protože v momentu, kdy všichni soutěžící stáli bezprizorně na ulici, pozvala je Katka k sobě domů, aby natáčení zachránila. To je v pořádku. Ale považte, ona jim tam nabídla džus! Bude to asi ještě nějakou chvíli trvat, než prozře…

Muslimka Jekatěrina Novoselová (TV Prima)

Další věc, kterou by jí měl někdo vysvětlit je, že když k abstinenci zapudí ještě bůček, tak si naštve ale už úplně všechny. Tady si totiž vedeme ještě lépe. Česká republika je na prvním místě na světě ve výskytu rakoviny střeva. Jistě, není to jen bůčkem, trošku nám pomáhají i jiné živočišné tuky, sedavé zaměstnání a obezita, ale stejně: odmítnout všichni vepřové a přejít na drůbež, tak můžeme do roka spadnout na bronz. To bys, Katko, chtěla?!

A do třetice ten šátek. Nešťastná věc. Jekatěrina jako Ruska by přece moc dobře měla vědět, že šátky se u nás přece roky nosily nikoli na hlavě, ale pěkně ovázané kolem krku. Zásadně červené a nejlépe na modré košili. Je to sice pár let zpátky, ale my si to ještě dobře pamatujeme, jak jsme tehdy byli všichni stejní, nikdo nikomu nemohl nic závidět a cizí kultura sem nevkročila. Jinakost byla tabu a tak nějak ji moc nechceme ani dnes. „Čmoudi“, uprchlíci, mladí zdraví násilníci… do žádné z těchto nejvíc obávaných skupin sice Káťa nepatří, takže čistě teoreticky má malou naději na zařazení do společnosti, ale nesmí si to kazit! Takže, Káťo, pro příště: pivo v ruce, slaninu ke svačině a šátek kolem krku. Pak bude všechno zase v pořádku!

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]