Muslimští migranti v centru Prahy? Ale kdepak. HOAX!

(fb)

Po síti i v mailech se šíří fotografie modlících se muslimů s výstražným textem:

„POZOR! Jsou blíž, než si myslíte. Toto je ulice V Kotcích 17. 11. 2017.“

Následují pochopitelně doporučení typu „Sdílejte, než to smažou!“ a nesmyslné výklady o tom, kterak nám vláda o nízkém počtu přijatých uprchlíků lže a potají zlovolně přijímá tisíce zločinných migrantů, kteří „jsou všude“.

Jistě – pro migranty už u nás není kam šlápnout, ale k „zdokumentování“ je nutno vyrábět neumělé fotografické montáže. Jako je tato. Nebo například známý snímek lokomotivy na chebském nádraží obsypané arabsky vyhlížejícími cizinci, kteří jsou tam ale „dolepení“ v programu na úpravu fotek.

Stručně a jasně: fotografie, která má dokládat přítomnost muslimů v pražské ulici V Kotcích, je podvod. Hoax. Falsum určené k šíření lží, paniky a nenávisti.

Pravdou ovšem je, že ani kdyby to byl reálný snímek a skutečná situace, nevidím důvod, proč a čemu by měl vadit hlouček modlících se lidí. Ať už azylantů, turistů, nebo stálých či dočasných obyvatel České republiky. A ať už u toho stojí s jarmulkou na hlavě, klečí vzpřímeně nebo zaujímají nějakou jinou polohu, a to ani V Kotcích, ani v žádné jiné uličce, pokud tím nikoho neomezují a mají-li potřebu se tam obracet k Bohu.

Co vadí, je umělé vytváření takových fotek a jejich záměrné zneužívání jako nástroje nejohavnější propagandy, strašení důvěřivých a rozdmýchávání nenávisti, rasismu a xenofobie.

Podíváte-li se na upravenou fotografii, všimnete si, že výloha zatažená kovovou roletou v pozadí v pravé části, je příliš úzká. A stejně „zmáčknuté“, téměř neviditelné, je zamřížované okno po její (z pohledu pozorovatele) levé straně. Skutečná, neupravená podoba této části domů je ovšem tato.

Na upraveném snímku také téměř nelze určit, co to vlastně je v pozadí za klečícími muži na zdech domů. Na vchody do domů je to moc úzké a natěsnané. Na první pohled to připomíná jakási prkna, jedno vedle druhého. Reálná fotografie pořízená z místa, kde by fotograf musel stát, aby zachytil dotyčné osoby z úhlu, v jakém je vidíme, vyhlíží ovšem takto. A rázem je jasné, že ona uzoučká prkna jsou ve skutečnosti dveře úplně normální šířky a velikosti.

V tuto chvíli už je zcela zřejmé, že i zobrazení lidé jsou ve viditelném nepoměru k částem domů, postavy nepřirozeně zúžené nejsou. Porovnejte také například velikost ženy klečící s hlavou u země na upravené fotografii s reálnou výškou podezdívky s okénkem pod žlutou roletou. Vidíme tedy, že pozadím bylo manipulováno, zatímco klečící osoby do něho byly přidány.

Až tedy příště uvidíte něco podobného, zamyslete se, než horempádem kliknete na „Sdílet“, jestli náhodou nejste lidově řečeno oblbováni a nesloužíte jako nemyslící nástroj bezskrupulózním podvodníkům, lhářům a manipulátorům. Jsou blíž, než si myslíte.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]