Muž, který vyhodil ze stánku Babiše: Děkovali mi obyčejní lidé i starostové

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Petr Kupec

„Andreji, já vám tu nic nedám, protože vás ze srdce nenávidím.“ S těmito slovy vyhodil Jan Lukavský ze svého stánku s občerstvením premiéra Andreje Babiše. K incidentu došlo před několika týdny na akci Okolo Třeboně. V rozhovoru pro deník FORUM 24 třeboňský kavárník vysvětluje, proč premiéra vyhodil i jaké byly reakce. „Děkovné maily mi psali i starostové měst napříč republikou,“ říká Jan Lukavský.

Už je to více než měsíc od vašeho setkání u stánku s premiérem Babišem a od chvíle, kdy jste ho vyhodil. Jak se vám od té doby daří v podnikání? Konalo se zakleknutí?
V podnikání se mi celkem daří. Sezóna mi zalepila následky „koronakrize“, kdy jsem byl hluboko v červených číslech. Mám malé s. r. o. a smlouvu o výkonu funkce – jsem tedy v té kategorii, která nedostala od státu ani halíř kompenzace. Zakleknutí se nekonalo, ani jsem ho neočekával. Babiš je všecko možné, ale úplný hlupák to není. Se zaklekáváním už si párkrát naběhl na vidle a tato kauza byla mediálně příliš populární. (Nestačil jsem se divit, jak moc.) Udělal by tím ze mě mučedníka… a toho dělá rád jen ze sebe.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jak s odstupem času hodnotíte fakt, že jste vyhodil premiéra ze svého stánku?
Udělal jsem správně, že jsem ho vyhodil. Stálo mi to i za tu spoustu výhrůžek od jeho příznivců. Všichni víme, co je zač. Nevěřím tomu, že si jediný z jeho voličů může ještě dnes myslet, že je opravdu „čistý“. Jeho zastánci argumentují dokola tím, že to či ono už dělal někdo dřív než on. To jsou ale ubohé argumenty.

Jaké byly reakce vašeho okolí?
Reakce byly bouřlivé a veskrze velmi pozitivní. Děkovné maily mi psali i starostové měst napříč republikou. Lidé ze mě dělali hrdinu, to mi přišlo velmi přitažené. Nejvíc mě překvapilo, že by většina lidí měla z takového postoje strach. Nemají ho rádi, ale báli by se mu to říct. To je opravdu návrat ke zvyklostem běžným před revolucí.

A teď ta nejdůležitější otázka, proč jste vlastně Babiše neobsloužil?
Nemohl jsem ho obsloužit. Nemohl bych se pak podívat do zrcadla. Každý musí čelit tomu zlu, na které právě stačí. Má póza – to bylo velmi málo… Babiš je největším ohrožením demokracie v naší zemi. Ovládl takovou část státního aparátu, že se stal naprosto nedotknutelným. Doba mu hraje do karet. Lid si dnes žádá silné vůdce namísto liberálních politiků a všechny morální hodnoty jdou stranou. Přál bych si, aby naše děti žily v zemi, kde se nebudou bát říct svůj názor a kde si budou i lidé ve veřejných funkcích s ostatními lidmi rovni a nikdo nebude rovnější.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]